„Sławne koty i ich ludzie”


Autorzy: Heike Reinecke, Andreas Schlieper
Wydawnictwo: Znak Horyzont

 

 

Książka niemieckiej pary autorów to zbiór trzydziestu pięciu krótkich opowieści na temat kotów w życiu sławnych i znanych osób, głównie ze świata literatury, malarstwa, muzyki, nauki oraz polityki.

W galerii kociolubnych znajdziemy między innymi portret Charlesa Baudelaire’a, Fridy Kahlo, Hermana Hessego, Patricii Highsmith, Trumana Capote, Doris Lessing. Autorzy przedstawiają najważniejsze fakty z ich życia, wyławiają z ich biografii kocie epizody oraz tropią kocie wątki w ich twórczości. W ciekawy sposób opowiadają, jaką rolę odgrywały koty w życiu opisywanych osób, jaki miały wpływ na ich twórczość i osiągnięcia, w jaki sposób ich inspirowały. Pokazują też różnorodne kocie osobowości oraz zwyczaje.

W książce znajdziemy historię Ernesta Hemingwaya i jego ulubieńca Boise’a. Pisarz w swojej kubańskiej rezydencji miał około sześćdziesięciu kotów – „fabryk pomruków” i „gąbek miłości”, jak je określał. Ogromnym miłośnikiem kotów był Winston Churchill. Szczególnie ważną rolę w jego życiu odegrał dzielny kot Nelson, który należał do oficjalnych kocich łowców myszy brytyjskiego rządu. Koty przez całe życie towarzyszyły też Freddiemu Mercury’emu. W jego londyńskim domu mieszkało dziesięć kotów, z których część pochodziła ze schroniska. Wierzącym i praktykującym „kotolikiem” – jak piszą autorzy – był Erich Kästner, który pisał wiersze dla swojego kota. Dowiemy się też, że klapę dla kotów w drzwiach wynalazł Isaac Newton.

Polska wersja książki została rozszerzona o dodatkowe rozdziały dotyczące naszych rodzimych miłośników kotów: Wisławy Szymborskiej, Violetty Villas, Zbigniewa Wodeckiego, Katarzyny Grocholi i Łukasza Orbitowskiego. Została też uatrakcyjniona czarno-białymi, kolażowymi ilustracjami zaprojektowanymi przez Annę Slotorsz.

Książka przepełniona jest „kocimi” cytatami, ciekawostkami i anegdotami, ale skupia się przede wszystkim na faktach z życia sławnych osób oraz ukazaniu ich więzi i relacji z kotami. Zawiera przypisy oraz bibliografię. Z pewnością przyciągnie uwagę wszystkich miłośników kotów. Oprawa miękka, klejona. Polecam.

Do środka książki można zajrzeć tutaj: https://issuu.com/znak/docs/reinecke_slawne_koty_issuu/4