„Koniec dnia”


Autor: Bill Clegg
Wydawnictwo Pauza

 

Druga powieść w dorobku amerykańskiego pisarza i agenta literackiego, którego debiut literacki „Czy miałaś kiedyś rodzinę?” (p. 22/16) nominowany był m.in. do National Book Award i Booker Prize.

„Koniec dnia” rozpisany jest na kilkoro bohaterów (Dana, Jackie, Lupita, Hap, Alice, Floyd), różne miejsca (Connecticut, Nowy Jork, Floryda, Pensylwania, Meksyk i Kauai) i ponad pięćdziesiąt lat. Dana, Jackie i Lupita dobiegają siedemdziesiątki, a ich życie wypełnione jest żalem. Razem dorastały w prowincjonalnym miasteczku Wells – Dana i Jackie jako najlepsze przyjaciółki, Lupita zaś jako ich „służąca”(była córką meksykańskich imigrantów pracujących w zamożnej posiadłości rodziców Dany). Od prawie pięćdziesięciu lat kobiety nie utrzymują ze sobą kontaktu. Dana, lesbijka, dziedziczka fortuny Gossów, która zmaga się z chorobą Alzheimera, decyduje się przerwać milczenie. Przyjeżdża do rodzinnego miasteczka, żeby porozmawiać z dawną przyjaciółką i wyjaśnić nieporozumienia. Rozgoryczona Jackie, samotnie mieszkająca wdowa, nie ma jednak zamiaru wracać do przykrych wydarzeń. Wypierane latami traumatyczne wspomnienia wracają też do Lupity, która prowadzi firmę taksówkarską na Hawajach.

W książce poznajemy również historię czterdziestoośmioletniego  reportera, który właśnie zostaje ojcem, a także jego matki Alice, emerytowanej wykładowczyni uniwersyteckiej. Autor splata losy bohaterów oraz stopniowo odsłania tajemnice z przeszłości, budując złożoną historię o relacjach międzyludzkich, złamanym sercu, pożądaniu, zazdrości, zdradzie, braku zrozumienia, nieporozumieniach i kłamstwie. W sugestywny sposób pokazuje myśli, wspomnienia i uczucia bohaterów, a także konsekwencje intrygi uknutej przez zranioną osobę.

Wielowarstwowa, klimatyczna, dobrze skonstruowana i napisana powieść. Oprawa miękka, klejona. Polecam.

Fragment książki: https://wydawnictwopauza.pl/product/koniec-dnia/