„Początek końca? Rozmowy o lodzie i zmianie klimatu”Autorzy: Julita Mańczak, Jakub Małecki
Wydawnictwo: Znak

 

Wspólna książka doktora Jakuba Małeckiego, glacjologa, badacza lodowców, wykładowcy na geowydziale Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu oraz autora bloga „Glacjoblogia”, a także Julity Mańczak, publicystki i redaktorki naczelnej magazynu „TUU” to połączenie rozmowy-rzeki, opowieści reporterskiej, wywiadów z ekspertami, fragmentów dzienników oraz książki popularnonaukowej.

Tytułowe rozmowy o lodzie i zmianie klimatu rozpoczęły się w 2019 roku podczas wspólnej wyprawy autorów na wyspę Spitsbergen w archipelagu Svalbard. Dla reporterki pobyt w Arktyce i wędrówki po lodowcach stały się okazją do zgłębienia tematów związanych z lodem, zobaczenia na własne oczy skutków zmian klimatu oraz przyjrzenia się pracy badaczy z uniwersyteckiej stacji polarnej w Zatoce Petunia.

Jakub Małecki doskonale się sprawdza jako przewodnik po lodowej krainie. Z pasją opowiada o swojej pracy, badaniach i obserwacjach, zapoznaje ze swoimi „lodowymi przyjaciółmi” (np. lodowcem Svenem) i dzieli się swoją wiedzą. Pomaga zrozumieć czytelnikom podstawowe procesy lodowcowe, znaczenie lodu dla klimatu oraz wpływ człowieka na ocieplenie klimatu.

Rozmowy Mańczak i Małeckiego przeplatane są wywiadami, m.in. z dr Julie Brigham-Grette, przewodniczącą Komitetu Badań Polarnych Narodowej Akademii Nauk USA, prof. Jonem Ove Hagenem, ekspertem w dziedzinie lodowców na Svalbardzie, Aleksandrą Kardaś, fizyczką atmosfery i autorką „Książki o wodzie”.

Publikacja zawiera też fragmenty dziennika Małeckiego z jego pierwszej wyprawy polarnej na arktyczny Spitsbergen, katastroficzną symulację przyszłości naszej planety, a także kompendium, w którym znajdziemy wyjaśnienie pojęć oznaczonych w tekście niebieskim kolorem. Całość uatrakcyjniają piękne kolorowe zdjęcia oraz ilustracje autorstwa Jakuba Małeckiego (w tym mapy).

Ciekawa, warta uwagi książka zwiększająca świadomość na temat zmiany klimatu. Oprawa miękka, klejona. Polecam.