„Listowieść”

 

Autor: Richard Powers
Wydawnictwo: WAB – Grupa Wydawnicza Foksal

Richard Powers jest amerykańskim pisarzem. Interesuje się współczesnym rozwojem techniki, genetyką, informatyką, muzyką, a przede wszystkim przyrodą. Jego powieść „Orfeusz” była nominowana do Nagrody Bookera. Za „Listowieść” otrzymał nagrodę Pulizera w kategorii literatura piękna.

Książka składa się z kliku opowieści powiązanych wspólnymi wątkami. W pierwszej poznajemy młode małżeństwo, Norwega i Irlandkę, którzy postanawiają spróbować szczęścia w Ameryce, w nowopowstałym stanie Iowa. Rodzą się dzieci, gospodarstwo się powiększa, młode pokolenie rozjeżdża się po świecie. Ci, którzy zostają na farmie mają pielęgnować kasztan posadzony przez przodków.

Powers w wyjątkowy sposób opisuje przyrodę. Drzewa obserwują człowieka, mówią, cierpią i cieszą się razem z nim. Jeden z następców rodu Hoelów co miesiąc robi zdjęcie kasztana. Powstaje ogromna kolekcja portretów niemego świadka rodzinnych perypetii, ślubów, narodzin, chrzcin, rozwodów, chorób i śmierci.

Kasztan to amerykańskie drzewo doskonałe, posiadające ponad trzydzieści różnych zastosowań w przemyśle. Pewnego lata wszystkie kasztany w Stanach Zjednoczonych dosięga śmiertelna plaga. Znikają cztery miliardy drzew, pozostawiając po sobie jedynie mit. Zimą ginie w tragicznych okolicznościach część rodziny Hoelów. Ale jej potomkowie zawędrują daleko. Wszyscy będą sadzić i pielęgnować drzewa.

Opowieść Powersa jest bardzo dynamiczna, pełna poetyckich fragmentów, zwrotów akcji, humorystycznych dialogów. Autor potrafi pokazać mocne więzi łączące pokolenia, niewyjaśnione tęsknoty, lęki dziedziczone w genach. Książka spodoba się miłośnikom przyrody, romantycznym duszom, które lubią sentymentalne powroty do przeszłości.

Oprawa twarda, szyta.