Maryjki. Opowieści o Matce Boskiej

 

Autor: Justyna Bednarek
Ilustracje: Marianna Oklejak
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia

Justyna Bednarek jest znaną pisarką dziecięcą, autorką ponad pięćdziesięciu książek, w tym „Niesamowitych przygód dziesięciu skarpetek (czterech prawych i sześciu lewych)”, które weszły do kanonu lektur szkolnych.

„Maryjki. Opowieści o Matce Boskiej” powstała z pragnienia, by ocalić przed zapomnieniem baśnie ludowe, łączące Matkę Boską z przyrodą. Autorka poznała je dzięki swojej niani, pochodzącej z Podkarpacia. Pozwoliły jej zrozumieć na przykład skąd się wziął kolor piórek kanarka.

Krótkie opowiadania zamieszczone w książce są pełne urokliwych opisów krajobrazu. Przedstawiają harmonijny świat, który tylko na krótką chwilę zostaje zmącony przez głód, chorobę, biedę i złych ludzi. Poznajemy historię wilka, skowronka, rozbójnika, psa, kanarka, Mistrza Twardowskiego i Świętego Jerzego. Matka Boska pojawia się zawsze wtedy, kiedy komuś dzieje się krzywda. Może liczyć na pomoc swoich przyjaciół: drzew, kwiatów, owoców, ptaków. Ludzie zmieniają się dzięki jej dobroci.

Bednarek sięga do najgłębszych pokładów wrażliwości czytelnika. Nawiązuje do najczęstszych grzechów, jak choćby pogoń za pieniędzmi, chciwość, zazdrość. Przemyca tym samym głęboką teologiczna wiedzę na temat najważniejszych prawd wiary chrześcijańskiej. Książkę można czytać wspólnie z dziećmi, dopowiadając do niej rodzinne anegdoty.

Ilustracje Marianny Oklejak nawiązują do sztuki dziecięcej i ludowej. Są nieskomplikowane, stworzone z wielkim wyczuciem koloru i kształtu.

Oprawa twarda, papier matowy, czytelna czcionka, spis cytatów i wykaz źródeł.