„Łowca cieni”


Autorka: Camilla Grebe
Wydawnictwo: Sonia Draga

 

Nowa książka nagradzanej szwedzkiej pisarki to oryginalny, wciągający kryminał z rozbudowanymi wątkami społeczno-obyczajowymi, poruszający temat przemocy wobec kobiet (poprzednio na liście: „Uśpienie” p. 14/20).

Akcja powieści rozgrywa się w Sztokholmie i na jego przedmieściach na przestrzeni siedemdziesięciu pięciu lat. Przedstawia historię śledztw związanych z bestialskimi zabójstwami samotnych, pracujących matek, które zostały przybite gwoździami do podłogi, a także losy policjantek ścigających „zabójcę z Bagna”. Jedną z nich jest asystentka kryminalna z wydziału zabójstw, Britt-Marie, należąca do pierwszego pokolenia kobiet, które mając rodzinę mogą pracować jako policjantki. Jej szef jednak nie widzi dla niej miejsca w swoim zespole – zmusza ją do sortowania całymi dniami dokumentów, nie dopuszcza jej do żadnego śledztwa i nieustannie ją poniża.

Gdy w 1974 roku dochodzi do dwóch przestępstw, których ofiary zostały zgwałcone, brutalnie pobite i przybite do podłogi, Britt-Marie sposób działania sprawcy wydaje się znajomy. Wraca do niej tragiczna historia jej biologicznej matki, Elsie, która jako siostra policyjna zginęła w latach 40. na miejscu podobnej zbrodni z rąk ukrywającego się w pobliżu mordercy (wówczas została w bestialski sposób zamordowania i ukrzyżowana matka siedmiorga małych dzieci). Młoda policjantka bardzo angażuje się w sprawę, prowadząc na własną rękę śledztwo. Wkrótce znika w niewyjaśnionych okolicznościach.

Jedenaście lat później „zabójca z Bagna” uaktywnia się ponownie, a w śledztwo zostaje zaangażowana Hanne, doktor z zakresu nauk behawioralnych i profilerka kryminalna. Zagadka zbrodni zostanie jednak rozwiązana dopiero w 2019 roku, a duży udział w wyjaśnieniu tajemnic sprzed lat będzie miała kolejna bohaterka, Malin, pewna siebie policjantka próbująca pogodzić obowiązki zawodowe z macierzyńskimi.

Autorka umiejętnie wplata w mroczną, kryminalną fabułę wątki społeczne i obyczajowe, pokazując, jak zmieniała się na przestrzeni lat pozycja kobiet w społeczeństwie, a także sytuacja kobiet w policji. Na przykładzie bohaterek widzimy, że mimo upływu czasu policjantki nadal borykają się z wieloma problemami, takimi jak np. dyskryminacja, molestowanie i mobbing (również ze strony innych kobiet). Autorka porusza też temat wpływu traum z dzieciństwa na dorosłe życie, wpadania w spiralę przemocy i nienawiści, a także walki o władzę.

Trzymająca w napięciu, klimatyczna, doskonale skonstruowana, zwieńczona zaskakującym finałem opowieść o tytułowych cieniach – silnych, odważnych, chcących się realizować na różnych płaszczyznach kobietach, którym życie zostało przedwcześnie odebrane. Oprawa miękka, klejona. Polecam.