Informacja zwrotna Jakub Żulczyk

Informacja zwrotna

Informacja zwrotna Jakub ŻulczykAutor: Jakub Żulczyk                                                Wydawnictwo: Świat Książki

 

Najnowsza powieść Jakuba Żulczyka zachowuje najlepsze cechy stylu autora „Ślepnąc od świateł” (p. 10/15). Żulczyk tworzy mocną prozę. „Informacja zwrotna” to kolejny pocisk w stronę czytelników o stalowych nerwach. Autor – chcąc nie chcąc – mierzy się tym razem z mitem powieści pijackiej spod znaku „Pod Mocnym Aniołem” Jerzego Pilcha.

Żulczyk stworzył rzecz inną, ale pewne podobieństwa jednak są zauważalne. Punkt widzenia alkoholika, postrzeganie przez niego świata mętnym wzrokiem będzie analogią najważniejszą. Bohater powieści to pięćdziesięcioletni Marcin Kania – były muzyk, żyjący głównie z tantiem za hit „Kocham Cię jak Rosję” i wynajmu mieszkań, alkoholik. Przez nałóg ma kłopoty z pamięcią, rozpad małżeństwa za sobą, jego życie można porównać do wielkiego pijanego statku.

Pewnego dnia Marcin musi się ocknąć, ponieważ znika jego syn. W tle pojawia się również wątek dzikiej reprywatyzacji kamienic w Warszawie (stolica ponownie stała się dla Żulczyka ważną przestrzenią), ale wszystkie te wątki są uzupełnieniem studium upadlającego uzależnienia, które stanowi fundament delirycznej „Informacji zwrotnej”; uzupełnieniem jednakże bardzo atrakcyjnym. Żulczyk ciągle w szczytowej formie potwierdza swoją istotną pozycję w polskiej prozie.

Oprawa twarda, szyta.