Sekretne życie strupków

Autorka: Ariadna Garcia Turon
Ilustratorka: Mariona Tolosa Sisteré

 

 

Druga na liście publikacja popularnonaukowa, napisana z myślą o dzieciach od piątego roku życia wzwyż, należąca do cyklu „Sekretne życie”. Na przeglądzie 22/20 omawiany był tomik „Sekretne życie wirusów”.

Prezentowana poświęcona jest temu, co dla najmłodszych jest nieodłącznym elementem ich aktywności na placach zabaw i podwórkach – rozmaitym urazom i sposobom, w jaki ciało radzi sobie z nimi, czasem samo, czasem z pomocą z zewnątrz.
Publikacja traktuje temat i odbiorcę serio. Przedstawia realistyczne sytuacje, w których może dojść do zranienia czy stłuczenia, także takie które wynikają z typowej, dziecięcej ciekawości (np. oparzenie ogniem, upadek z drzewa) czy z niecnych pobudek (kopnięcie czy podcięcie kogoś). Czytelnik dowie się z książki jak przebiega proces samoleczenia przy drobnych urazach, pozna funkcje poszczególnych składników krwi, proces jej przepływu, wagę idei krwiodawstwa. Otrzyma instrukcję jak udzielić sobie lub komuś najprostszej, podstawowej pomocy.

Nie zabrakło też i ciekawostek. Dlaczego siniaki zmieniają kolory, czy wśród zwierząt są lekarze i czy mrówki mogą zastąpić nici chirurgiczne? Odpowiedzi na te pytania podane są w prostych, krótkich zdaniach, dostosowanych do możliwości percepcyjnych starszych dzieci przedszkolnych i uczniów nauczani początkowego.
Język tekstu jest przystępny, ale nie unika określeń naukowych (np. fibryna, płytki krwi), zawsze z podaną klarowną i krótką definicją. Ilustracje utrzymane w konwencji naśladującej dziecięce rysunki, z nutą humoru, przejaskrawiające szczegóły, o których traktuje treść świetnie z nią korespondują. Tomik zawiera również quiz z podchwytliwymi pytaniami (na końcu książki zamieszczono prawidłowe odpowiedzi).
Świetna lektura dla młodych, dociekliwych czytelników.

Książka w twardej oprawie, szyta. Staranna edycja.

Prezentacja książki.  Grupa wydawnicza SONIA DRAGA