Już, już!

Autorka: Katarzyna Wasilkowska
Wydawnictwo: Literatura

Poziom czytelniczy: BD II/III

 

 

 

 

 

Ważna, szczególnie w dobie edukacji zdalnej powieść. To lektura dla młodszej młodzieży, o świetnej, poprowadzonej z wyczuciem narracji, która sprawia że książka wciągnie i starszych czytelników (nawet dorosłych).
Od początku wiadomo w jaki będzie finał fabuły a mimo to jej bieg niezmiennie skupia uwagę.

Bohaterką powieści jest prowadząca narrację, uzdolniona plastycznie dziewięciolatka, wzorowa uczennica. Wychowuje się w rodzinie ze starszym rodzeństwem, siostrą gotką i bratem parkourowcem. Ojciec pracuje za granicą i odwiedza ich głównie w święta i urlopy. To dom pełen ciepła, nastawiony na potrzeby dzieci, wspierający. Dziewczynka od niedawna może sama wracać ze szkoły do domu, co bardzo pozytywnie wpływa na jej poczucie samodzielności. Wszystko zmienia się, gdy w jej pokoju pojawia się komputer. Na początku traktuje go jako zło konieczne, grat który tylko zajmuje miejsce na biurku. Jej podejście do komputera diametralnie się zmienia, gdy czując się odtrącona przez rówieśników zafascynowanych grą komputerową, o której dotychczas nie miała pojęcia postanawia sprawdzić, co ich tak zajmuje, że logują się do niej nawet przez telefon.

Powieść skrojona jest dokładnie na miarę potrzeb czytelniczych młodzieży. Nie brak tu elementów humorystycznych (pies Grzmot, przekomarzanki rodzeństwa), odpowiedniej dozy przekonujących realiów życia domowego i szkolnego (postać babci, celne obserwacje dzieci dotyczące obecności taty w domu, odczucia dziewczynki uważającej, ze przyjaciółka ją zdradza) a wreszcie wiernie, z widoczną znajomością tematu i przedstawionego z perspektywy dziecka procesu uzależnienia od gry komputerowej. Dziewczynka wsiąka w wirtualny świat, zaczyna oszukiwać rodzinę, rówieśników, ukrywa coraz większe zaległości w szkole a nawet podkrada mamie pieniądze by opłacić dostęp rozszerzonej wersji gry. Dzieje się to niezauważalnie dla rodziny. Wreszcie, gdy bohaterka nie jest już w stanie opanować widocznych symptomów uzależnienia, staje się bardzo impulsywna a nawet ma napady agresji (bije brata, rozbija rozładowaną komórkę mamy), staje się jasne, że potrzebna jest profesjonalna pomoc.
Dziewczynka trafia do szpitala psychiatrycznego z diagnozą uzależnienia od komputera i nerwicy lękowej.

Czytelnik otrzymuje jasny przekaz jak wygląda leczenie i pozytywny obraz lekarza tłumaczącego drogę powrotu do zdrowia (w powieści czas pobytu na oddziale jest pominięty) i wagę wsparcia rodziny i szkoły w rekonwalescencji. Lektura wciągająca, bardzo realistyczna. Powinna trafić nie tylko do czytelnika młodzieżowego, ale i do rąk dorosłego. Mimo, że to literatura z przesłaniem to jej nadrzędna, uświadamiająca cybernetyczne zagrożenia rola nie przyćmiewa warstwy fabularnej i pozwala docenić po prostu dobrą lekturę.

Wydanie w twardej oprawie, szyte, z większą czcionką.