Sex, disco i kasety video Polska lat 90. Wojciech Przylipiak

„Sex, disco i kasety video. Polska lat 90.”

Sex, disco i kasety video Polska lat 90. Wojciech PrzylipiakAutor: Wojciech Przylipiak                                  Wydawnictwo: Muza Sport i Turystyka

 

Wojciech Przylipiak wyrasta na wielkiego znawcę Polski minionej w egalitarnej wersji. Poprzednio zaprezentowaliśmy: „Czas wolny w PRL” (p. 13/20). Autor jest dziennikarzem i kolekcjonerem rozmaitych przedmiotów z przeszłości, czego echa głośno słychać w jego najnowszej książce.

Prezentowana pozycja to hołd dla lat dziewięćdziesiątych – magicznej pierwszej dekady po transformacji ustrojowej. Przylipiak patrzy na te „cudowne lata” wyłącznie przez pryzmat popkultury, handlu, nośników technologicznych, przemiany obyczajów. Zero polityki. Uff, jak dobrze. Ileż można czytać o „nocnej zmianie”, „nocy teczek” etc. Lata dziewięćdziesiąte były wybuchem amerykanizacji, przeobrażenia dotknęły wówczas niemal każdą branżę.

Autor koncentruje się między innymi na takich elementach jak: kasety VHS. Wyjście do wypożyczalni video było synonimem luksusu, rozwinęło wiedzę Polaków o kinie (zwłaszcza gatunkowym). Walory poznawcze tyczyły się też erotyki. Warto zwrócić uwagę na rozdział pt. „Poproszę dwa pornole dla dziadka”. Obecnie wiele się mówi o „metodzie na wnuczka”. Żeby małolat mógł wtedy wypożyczyć filmowego świerszczyka, sięgał po „metodę na dziadka”. To tylko smaczek wyjęty z tej summy „najntisów”.

Całość książki trzyma równy poziom (vide: świetne relacje z koncertu i wizyty w Polsce Michaela Jacksona; NBA w telewizji; moda; dekoracje wnętrz). Jeszcze jedna sprawa. Motto Przylipiaka brzmi następująco: „Obyś żył w ciekawych czasach…”. Sposób interpretacji tego starego chińskiego porzekadła będzie zależny od wieku czytelników. W oczach starszaków obstawiam łzy, a na ich otarcie sugeruję delektowanie się znakomitą dokumentacją fotograficzną. Oprawa miękka, klejona.