Kolorowe serca


Autorka: Beata Ostrowicka
Ilustratorka: Elżbieta Wasiuczyńska
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia

Poziom: BD O/I

 

Kolejna książka autorki literatury dziecięcej i młodzieżowej to opowieść o tolerancji adresowana do młodszych dzieci (poprzednio na liście: „Miś z długim ogonkiem” p. 9/21).

W zamku z kredek i klocków mieszkają stworki ulepione przez Jaśka z plasteliny: głównodowodzący rycerz Żółty oraz podporządkowani mu rycerze i rycerki (Pomarańczowy, Fioletowy, Zielony, Czarny, Biała i Czerwona). Gdy w zamku pojawia się nowy, ulepiony z resztek plasteliny, w dodatku z zapałczaną nogą ludzik – Niebieski, wszyscy go ignorują i odtrącają. W trudnej sytuacji smutnemu Niebieskiemu pomaga doświadczona życiowo, empatyczna piłka (wcześniej była motylkiem przyklejonym do drzwi lodówki), która uczy rycerzy akceptacji i tolerancji. Nowy zostaje przyjęty do grupy, a jego serce przepełnia szczęście.

Plastelinowych bohaterów wycięła z papieru Elżbieta Wasiuczyńska, tworząc barwne, kreatywne, trójwymiarowe ilustracje. „Kolorowe serca” poruszają ważne problemy dotyczące odrzucenia i dyskryminacji. Pokazują, że wszyscy są równi i nie należy nikogo wykluczać z grupy czy zabawy.

Wartościowa lektura z ważnym przesłaniem, która może też inspirować dzieci do tworzenia własnych stworków i prac plastycznych. Oprawa twarda, szyta. Polecam.