Odruch


Autorka: Ashley Audrain
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka

 

Debiutancka powieść kanadyjskiej autorki, która była m.in. dyrektorką ds. promocji i komunikacji w wydawnictwie Penguin Books Canada, to wciągający thriller psychologiczny pokazujący ciemną stronę macierzyństwa oraz dziedzictwo międzypokoleniowej traumy.

Główna bohaterka, Blathe Connor, parkuje przed domem swojego byłego męża, Foxa, i przygląda się jego nowej, idealnej rodzinie. Chce mu przekazać spisaną przez siebie historię, w której przedstawia własną wersję wydarzeń, a także odsłania mroczną przeszłość swojej rodziny. Zwracając się bezpośrednio do Foxa opowiada o początkach ich wielkiej miłości, pragnieniu stworzenia z nim szczęśliwej rodziny, jakiej sama nigdy nie miała. Gdy na świat przychodzi ich córka, zupełnie nie potrafi się odnaleźć w roli matki, tym bardziej że Violet okazuje się trudnym dzieckiem, którego zachowanie wraz z wiekiem coraz bardziej ją niepokoi. W kryzysowych sytuacjach nie znajduje zrozumienia u męża, zawsze biorącego stronę ukochanej córeczki. Gdy zostaje po raz drugi mamą, przepełnia ją szczęście, spokój i nadzieja, że teraz wszystko się w ich życiu ułoży. Wkrótce jednak synek ginie w tragicznym wypadku, a jej małżeństwo się rozpada. Opowieść Blathe przeplata się z historią jej mamy, która ją porzuciła, gdy miała jedenaście lat, oraz babci, która cierpiała na depresję i popełniła samobójstwo.

Autorka koncentruje się na ukazaniu relacji bohaterki z mężem i córką, jej wewnętrznych rozterek, niespełnionych nadziei, obaw oraz lęków. „Odruch” to studium macierzyństwa i rozpadu małżeństwa, a także poruszająca opowieść o przemocy domowej, depresji, żałobie, bólu, samotności i poczuciu winy.

Oprawa miękka, klejona. Polecam czytelnikom dramatycznych historii rodzinnych.