Pod gołym niebem. Żyj w rytmie natury


Autor: Markus Torgeby
Zdjęcia: Frida Torgeby
Wydawnictwo: Znak

 

Bogato ilustrowana książka szwedzkiego eksperta od dzikiej przyrody, maratończyka, którego karierę przerwała kontuzja, łączy autobiograficzną opowieść z przewodnikiem życiowym i poradnikiem survivalowym.

Kiedy Torgeby jako młody obiecujący biegacz musiał zrezygnować z marzeń o karierze sportowej, zaszył się w lasach północnej Szwecji. Spędził tam cztery lata, wiodąc spartańskie życie w pełnej harmonii z przyrodą. Mieszkał w namiocie, kąpał się w jeziorze, przyrządzał sobie owsianki z owocami leśnymi, wspinał się na drzewa, a jego codziennym rytuałem stało się wysiadywanie na pieńku. W lesie nauczył się słuchać samego siebie, odkrył wartość prostych, darmowych rzeczy, takich jak na przykład chodzenie na boso czy spanie pod gołym niebem, odnalazł też głęboki spokój i sens życia. Obecnie mieszka z rodziną w gospodarstwie w regionie Jämtland, gdzie obcując z przyrodą, stara się wieść proste, ale nie spartańskie (korzystają z nowoczesnych sprzętów) życie.

Autor opowiada o swojej drodze życiowej, dzieli się też swoimi przemyśleniami oraz poradami dotyczącymi ekologicznego stylu życia, budowania więzi z naturą i sztuki przetrwania. Dowiemy się na przykład, jak rozpalić ognisko, rąbać drewno bez pieńka, wysuszyć skarpety, zbudować łóżko na dworze czy pozyskać sok z brzozy.

Ogromnym atutem książki są zachwycające, klimatyczne zdjęcia żony autora, absolwentki Wydziału Sztuki i Designu na Uniwersytecie w Göteborgu. Pięknie wydana, inspirująca lektura. Oprawa twarda, szyta. Polecam.

Link do filmu: https://youtu.be/Kmg_hJIxfe4