Tygrysek Tolek nurkuje


Autorka: Sharon Rentta
Seria: Wyprawy zwierząt odkrywców
Wydawnictwo: Amber

Poziom: BD

Pierwszy tom nowej serii „Wyprawy zwierząt odkrywców” autorstwa znanej brytyjskiej graficzki, ilustratorki, autorki bestsellerowego cyklu „Dzień w Zwierzaczkowie” (poprzednio prezentowaliśmy: „Pora na doktora” p. 24/18).

Tytułowy tygrysek Tolek pasjonuje się nurkowaniem oraz marzy o odkrywaniu głębin mórz i oceanów. W tych nietypowych zainteresowaniach wspiera go mama, która kupuje mu sprzęt do nurkowania oraz podwodny aparat. Swoją przygodę z nurkowaniem zaczyna od eksploracji przybrzeżnej rafy koralowej. Następnie z pomocą majsterkowicza Bizona, mistrza recyklingu, buduje miniaturową łódź podwodną, dzięki której zaczyna odkrywać tajemnice głębin oceanu. I tak oto zostaje pierwszym tygrysem nurkiem i odkrywcą.

Autorka kreśli fascynujący portret badacza odkrywcy, który z zapałem fotografuje morskie stworzenia, robi notatki w dzienniku, ratuje żółwia zaplątanego w rybacką sieć  i „nigdy przenigdy się nie poddaje”. Piękno, różnorodność i niezwykłość podwodnego świata znakomicie oddają autorskie, pełne zabawnych szczegółów ilustracje, które przyciągają wzrok żywymi kolorami i ciekawą kompozycją.

Opowieść o Tolku została zainspirowana historiami sławnych badaczy mórz i oceanów oraz naukowców (Jacquesa Cousteau, Sylvii Earle i Ernesta Everetta Justa), których krótkie notki biograficzne znajdują się na końcu książki.

Wspaniała lektura o pasji i realizacji marzeń, z proekologicznym przesłaniem. Oprawa twarda, szyta. Polecam.