Sposób na zazdrość

Autorka: Hallee Adelman
Ilustratorka: Karen Wall
Seria: Sposób na emocje
Wydawnictwo: Słowne

Poziom: BD I

Książka z nowej serii „Sposób na emocje”, do której tekst napisała amerykańska autorka i producentka filmowa, a ilustracje stworzyła  pochodząca ze Szkocji absolwentka sztuki i projektowania tkanin. Każda część przedstawia historię innego dziecka, koncentrując się na doświadczanych przez niego emocjach.

Zuzia, bohaterka i narratorka prezentowanego tomu, opowiada o swoim najtrudniejszym dniu w szkole. Najpierw przeżywa rozczarowanie, ponieważ nikt w klasie nie docenia jej „najlepszego na świecie” rysunku. W dodatku wszyscy zachwycają się psami narysowanymi przez jej najlepszą przyjaciółkę Idę, której praca zostaje wyróżniona przez nauczycielkę i powieszona na tablicy „gwiazd tygodnia”. Ogarnięta zazdrością Zuzia zaczyna zachowywać się złośliwie i nieprzyjemnie wobec rówieśników. W punkcie kulminacyjnym zakrada się do sali i zrywa z tablicy rysunek przyjaciółki. Po powrocie do domu dziewczynka zwierza się ze swoich problemów tacie, który pomaga jej zrozumieć targające nią emocje. Gdy się uspokaja, dociera do niej, że tak naprawdę to zależy jej na przyjaźni, a nie na zostaniu „gwiazdą tygodnia”. Podejmuje decyzję, że przeprosi Idę.

Autorka z wyczuciem i szacunkiem pokazuje przeżycia dziecka targanego trudnymi emocjami, a także konsekwencje zazdrości. Zwraca uwagę na potrzeby dziecka, jego uczucia i doznania. Z prostą, realistyczną historyjką świetnie współgrają wyraziste, czytelne ilustracje uwypuklające emocje dzieci. Na końcu książki znajduje się nota dla rodziców napisana przez Małgorzatę Musiał, pedagożkę, autorkę bloga Dobra Relacja, w której udziela wskazówek, jak towarzyszyć dziecku w radzeniu sobie z trudnymi emocjami. Wartościowa lektura z optymistycznym przesłaniem. Oprawa twarda, szyta. Polecam.