Jestem eko. Ja też mogę uratować świat!

Autorka: Sylwia Majcher
Ilustratorka: Katarzyna Urbaniak
Wydawnictwo: Wilga

 

 

 

 

 

Kolejna na liście nowości publikacja Sylwii Majcher, publicystki, promotorki wiedzy na temat ekologii, niemarnowania żywości i ochrony środowiska, kierowana do młodszego odbiorcy. Na p. 8/20 prezentowaliśmy jej książkę „Samotny banan” z serii Czytam sobie eko.

Po najnowszą sięgnąć mogą w zasadzie wszyscy bo chociaż jej adresatami są przede wszystkim dzieci w wieku szkolnym to skorzystać z niej mogą i rodzice oraz nauczyciele jako gotowego scenariusza wprowadzenia podopiecznych w teorię i praktykę zachowań proekologicznych. Na wstępie należy zaznaczyć, że książka ma z uwagi na jej aktywizujący charakter wiele miejsc do wypełnienia przez czytelnika. Jest to niewątpliwie cecha niepożądana przy zakupie na potrzeby bibliotek, ale treść wynagradza ten „mankament”. Jeśli publikację wykorzystać jako podstawę warsztatów to może okazać się nadzwyczaj przydatna.

W arkana ekologii wprowadza czytelnika rodzeństwo Nadia i Paweł, bohaterowie książki obok głównej heroiny i mentorki dzieci, Ziemi. Sylwia Majcher traktuje czytelnika poważnie. Treść to odpowiednio dostosowany do młodego odbiorcy tekst popularnonaukowy z fabularyzowanymi, krótkimi wstawkami ukazującymi codzienność bohaterów przez pryzmat ekologicznego stylu życia. Książka nie zataja przed czytelnikiem faktycznej, złej sytuacji i niewesołych prognoz dotyczących klimatu Ziemi i wszystkich wynikających z efektu cieplarnianego konsekwencji. Przedstawia metody, które mogą zapobiec najgroźniejszym jego skutkom. To propozycje działań, które można podjąć w toku codziennych czynności i wyborów konsumenckich. Tekst nie jest katastroficzny, pobudza do działania, przedstawia prostą, jasną argumentację za ekologicznym stylem życia i konkretne, praktyczne przykłady. Skłania do samodzielnych wniosków, przekonuje do sprawdzenia w praktyce pomysłów Nadii i Pawła.

Napisana przystępnym językiem książka w prosty sposób wyjaśnia pojęcia związane z efektem cieplarnianym, takie jak na przykład ślad węglowy czy dług ekologiczny a każda z kwestii związanych z ochroną przyrody przedstawiona jest w atrakcyjny, nienudny sposób i odnosi się do dobrze znanych dzieciom codziennych realiów. Treści towarzyszy barwna grafika ilustrująca wiadomości popularnonaukowe, jak i cześć beletrystyczną tekstu. Polecam. Temat ukazany kompleksowo, rzetelnie i zgodnie z zasadą „uczyć bawiąc”.
Wydanie w okładce usztywnianej, szyte, na kredowym papierze, z większą czcionką.

Fragment książki: https://www.gwfoksal.pl/jestem-eko-ja-tez-moge-uratowac-swiat-sylwia-majcher-sku07d52a3786c3e0bba2a2.html