Kosmiczne urodziny! Lecimy na Księżyc

Autorka: Joyce Lapin
Ilustratorka: Simona Ceccarelli
Wydawnictwo: HarperKids

 

 

 

 

 

Bogato ilustrowana publikacja z serii „Chcę wiedzieć! Akademia Mądrego Dziecka” wydawnictwa Harperkids to propozycja dla najstarszych przedszkolaków i uczniów szkoły podstawowej zainteresowanych kosmosem.
Autorki, amerykańska popularyzatorka nauki Joyce Lapin i włoska ilustratorka Simona Ceccarelli stworzyły książkę popularnonaukową dla młodych czytelników wykorzystując do przekazania wiedzy możliwości jakie daje fikcja literacka.

Krótka fabuła przedstawia urodziny na Księżycu. Opowieść o grupie świętujących przyjaciół to pretekst do opisania ciekawostek dotyczących podróży w kosmos, warunków panujących w rakiecie podczas lotu i na srebrnym globie, które ukazane są przez pryzmat zabawy. Uczestnicy lotu rozbijają piniatę, podskakują, tańczą, poszukują pozostawionych przez astronautów przedmiotów doświadczając warunków braku lub zmniejszonej grawitacji i odkrywając zadziwiające w porównaniu z ziemskimi realiami efekty np. grając w piłkę.
Opowieści dopełniają podane w ramkach klasyczne teksty popularnonaukowe objaśniające zjawiska, których doświadczają dzieci i podające fakty naukowe dotyczące Księżyca. Mogą one być mniej zrozumiałe lub nieinteresujące dla najmłodszych odbiorców.

Barwne, bogate w szczegóły ilustracje przyciągają wzrok i to one będą pierwszym powodem, dla którego czytelnik sięgnie po ten tytuł. Część fabularna napisana jest interesująco, przystępnym, lekkim stylem.
Tomik opatrzony jest słowniczkiem terminologicznym i bibliografią, z wydzielonymi polskimi tytułami książek dla dzieci na temat kosmosu. Na wyklejce podano adresy internetowe do źródeł filmowych związanych z lądowaniem na Księżycu oraz do NASA Kids’ Club.
Wydanie w twardej oprawie, szyte, na kredowym papierze.

Prezentacja książki HarperKids Polska.