Clint życie i legenda Patrick McGilligan

Clint. Życie i legenda

Clint życie i legenda Patrick McGilliganAutor: Patrick McGiliigan                                         Wydawnictwo: Znak Horyzont

 

Książek o Clincie Eastwoodzie powstało całe mnóstwo, ale wiele z nich było pisanych na kolanach. Patrick McGilligan, ceniony biograf (autor książek o Jacku Nicholsonie i Alfredzie Hitchocku: „Alfred Hitchcock. Życie w ciemności i pełnym świetle”, p. 2/06), ma zupełnie inne podejście do spisywania życiorysów.

Szpera, szuka dowodów niesławy, znajduje pęknięcia, wszystko dla dobra czytelnika goniącego za informacją; również w jej sensacyjnym wymiarze oraz na nieszczęście dla opisywanego delikwenta. Wystarczy wspomnieć, że Eastwood złożył pozew przeciwko autorowi o odszkodowanie w kwocie 10 milionów dolarów. Ostatecznie nic z tego nie wyszło, niemniej książka narobiła wokół siebie sporo szumu. I słusznie, ponieważ McGilligan wykonał potężną faktograficzną pracę.

Akcenty między opisem życia prywatnego i kariery aktorsko-reżyserskiej bohatera zostały rozłożone idealnie. Co w mojej ocenie najciekawsze: autor potrafi analizować grę aktorską, co zdarza się bardzo rzadko w piśmiennictwie filmowym. Pozycja obowiązkowa dla fanów kina i ról Eastwooda. Oprawa twarda, szyta.