Gdy inni świętowali zwycięstwo historia mojej matki Jens Orback

Gdy inni świętowali zwycięstwo. Historia mojej matki

Gdy inni świętowali zwycięstwo historia mojej matki Jens OrbackAutor: Jens Orback                                                          Wydawnictwo: Ośrodek KARTA

 

Ośrodek Karta zasłynął znakomitymi książkami wspomnieniowymi pisanymi w pierwszej osobie przez uczestników wydarzeń bądź naocznych świadków, autorów, którzy na co dzień nie zajmowali się tworzeniem ani literatury faktu, ani żadnej innej.

Tym razem zgadza się tylko ten drugi aspekt. Bohaterką pracy Jensa Orbacka (szwedzkiego polityka, ekonomisty) jest bowiem jego matka, Katja – Niemka, która zanim wyemigrowała do Skandynawii, padła ofiarą wielokrotnych gwałtów pod koniec II wojny światowej. Oprawcami byli Sowieci, podążający w kierunku Berlina.

Katja współpracowała z synem. W książce znajdziemy wiele jej wypowiedzi, ale narratorem jest Orback. Ten ciekawy eksperyment przyniósł świetne rezultaty. Studium przerażających doświadczeń kobiety, które dają wgląd w dramatyczne wydarzenia dotykające niemieckich cywilów w 1945 roku i kilku następnych latach. Z lektury wynikają dwie podstawowe wartości: subtelność opisu szalenie delikatnej tematyki oraz specyficzne walory poznawczo-dokumentujące. Oprawa twarda, szyta.