Skok przez Bałtyk Monika Milewska Natalia Uryniuk

Skok przez Bałtyk

Skok przez Bałtyk Monika Milewska Natalia UryniukAutorka: Monika Milewska                                         Ilustratorka: Natalia Uryniuk                               Wydawnictwo: Widnokrąg

Poziom: II

Cenione i utytułowane autorki Monika Milewska (poprzednio na liście: „Latawiec z betonu”, p. 9/18) oraz Natalia Uryniuk (poprzednio: „Ping i Pong. Wesołe świnki, p. 17/19; założycielka portalu balticarium.com) połączyły siły i prezentują znakomitą książkę edukacyjną o polskim morzu. Nauka to niezwykle pożyteczna i funkcjonalna, ponieważ ujęta w beletrystyczną formę.

Bohaterką opowiadania jest Ania. Dziewczynka spędza z rodzicami wakacje nad Bałtykiem. Brzmi to jak banał, od którego de facto historia się zaczyna, tym bardziej miłe jest zaskoczenie, gdy okazuje się, że typowość kończy się wraz z początkiem. Mama Ani to biolożka, która zna odpowiedzi na wszystkie pytania o muszle. Ich świat jeszcze nigdy nie wydał się tak fascynujący, podobnie jak i pozostałych morskich stworzeń. Tam gdzie informacja przytłaczałaby dialog między córką a matką, autorka wprowadziła notatki. Milewska wykorzystała też pewien sympatyczny i melancholijny z lekka motyw autobiograficzny. Oprawa twarda, szyta.