Światło głębin

Światło głębin

Światło głębinAutorka: Frances Hardinge
Wydawca: Czarna Owca

Poziom cztelniczy: BD IV

 

 

 

 

 

Najnowsza publikacja brytyjskiej pisarki to podobnie jak poprzednie, propozycja lektury dla starszych nastolatków. Fantastyczna, utrzymana w nurcie postapokalipsy wizja świata ukazuje brutalne realia, w jakich funkcjonuje piętnastoletni bohater, niepozorny, niewyglądający na swój wiek złodziejaszek i oszust obdarzony dużą wyobraźnią, darem opowiadania i… uwikłany w toksyczną przyjaźń. Przed laty, w domu dziecka nawiązał braterską relację z nieco starszym chłopcem. Dzięki temu przetrwał najtrudniejsze chwile, ale powoli zaczyna dostrzegać, że ich przyjaźń i lojalność jest jednostronna i prowadzi go w coraz większe kłopoty. Tarapaty w jakie za sprawą fałszywego przyjaciela wpada o mało nie kosztują go życie…

Frances Hardinge przedstawia czytelnikowi bardzo przemyślaną i zaskakującą opowieść o świecie, w którym życie toczy się na tysiącach wysp, które kiedyś terroryzowane były przez rozmaite morskie kreatury o gargantuicznych rozmiarach, czczonych jako bóstwa. Niczym Kraken pożerały statki, oddawano im bojaźliwą cześć i składano ofiary. Kres tej epoce położyła niezrozumiała katastrofa. Morskie bóstwa powybijały się nawzajem a wzburzone morze zalewając wyspy pochłonęło tysiące ludzkich istnień. Teraz ludzie z narażeniem życia poszukują w głębinach resztek ciał bogów. Ich magiczne właściwości sprawiają, że są niezwykle cennym towarem na oficjalnym i czarnym rynku.

Bohater wbrew sobie uwikła się w walkę o władzę o rząd dusz, pozna tajemnicę zagłady bogów i dojrzeje do obiektywnej, szczerej oceny niegdysiejszego przyjaciela i własnych poczynań. Wartka (choć nie od samego początku) akcja, lekko poprowadzona narracja, spójność świata przedstawionego, z ciekawymi szczegółami dotyczącymi jego legend i zwyczajów (nie sposób wspomnieć o „ludziach ucałowanych przez morze” czyli podwodnych poszukiwaczach, którzy utracili słuch w głębinach, szanowanych do tego stopnia, że każdy z mieszkańców powieściowego uniwersum znał podstawy języka migowego) oraz elementy horroru, sprawiają że lektura ta zapewni mile spędzony czas.
Oprawa twarda, książka klejona.
Poprzednio na liście: „Czara cieni” 24/19.

Fragment książki: https://www.czarnaowca.pl/kategorie/dla-mlodziezy/swiatlo-glebin,p485693208