Świat Nali. Człowiek, kot i ich podróż rowerem dookoła świata

Autorzy: Dean Nicholson, Garry Jenkins
Wydawca: Znak Litera Nova

 

 

 

 

 

 

Książka dla kociolubów i miłośników literatury podróżniczej (chociaż nie w ścisłym tego słowa znaczeniu).
Dean Nicholson to jeden z bardziej znanych instagramerów, autor bloga 1bike1word w tym serwisie. Rozgłos zapewniła mu towarzyszka podróży, kotka o imieniu Nala. W 2018 roku Nicholson postanowił wraz z kolegą podjąć się wyprawy rowerowej dookoła świata. Wyruszyli razem, ale splot okoliczności sprawił że eskapada zamieniła się w jednoosobowe wyzwanie. Nalę autor spotkał na bezdrożach Bośni, gdzie dotarł z rodzinnego, szkockiego Dunbar. Truchtała za rowerem na tyle długo, że postanowił wziąć ją ze sobą. Książka jest odpowiedzią na ogromne zainteresowanie obserwatorów instagrama 1bike1word. Podczas podróży grono sympatyków kotki śledzących wyprawę stale się powiększało. Obserwatorzy nie ograniczali się tylko do wysyłania sympatycznych wiadomości i emotek, ale oferowali również pomoc w drodze, noclegi i opiekę nad kotką, co znacznie ułatwiało rowerową peregrynację.

Dean Nicholson „zjechał” Bośnię, Czarnogórę, Albanię, Grecję, Turcję, Gruzję, Azerbejdżan, Bułgarię, Serbię i Węgry. Plany rowerowego podboju Rosji pokrzyżował koronawirus i zamykanie granic.
Książka spodoba się zdecydowanie bardziej miłośnikom zwierząt, lubiącym czytać o relacjach ludzi i „futrzaków” niż preferującym klasyczną literaturę podróżniczą, chociaż wyprawowe perypetie jakie były udziałem autora (zagubienie paszportów, obserwacje „lokalsów”, przemyt kota przez bośniacką granicę) opisane są z humorem, ciepłem i ciekawie.

Tomik zawiera wkładki z kolorowymi zdjęciami dokumentującymi wyprawę. Wydanie w miękkiej oprawie, klejone.