Jeździec bez głowy. Co o ciele wiedzieli średniowieczni ludzie?

Autor: Jack Hartnell
Wydawca: Wydawnictwo Poznańskie

 

 

 

 

 

 

Pierwsza, polska publikacja Jacka Hartnella, angielskiego historyka sztuki i badacza kultury wizualnej, wykładowcy University of East England w Norwich. Jego badania koncentrują się na okresie średniowiecza.

„Jeździec bez głowy” to publikacja popularnonaukowa, poświęcona średniowiecznym wyobrażeniom na temat ciała ludzkiego – jego funkcjonowania w wymiarze fizycznym i duchowym. Jack Hartnel „skanuje” je od głowy do pięt, porządkując według anatomii tematy wykraczające poza zawartość średniowiecznego atlasu budowy ciała.

Czytelnik otrzymuje nie tylko wykład o historii medycyny, bogaty w ciekawostki, opisujący dziś już absurdalne teorie z ideą czterech humorów na czele. Lektura przynosi też wiedzę na temat ówczesnej kultury, miejscu religii w życiu prywatnym i oficjalnym, stosunkach społecznych, w tym sytuacji kobiet w różnych kulturach. Jack Hartnell nie poprzestaje na wyliczaniu szokujących współczesnych nowinek średniowiecznej medycyny, podaje cytaty z tekstów naukowych i literackich, obrazujące sposób w jaki ludzie średniowiecza postrzegali samych siebie. Ciekawe fragmenty dotyczą między innymi relikwii. Jeden z rozdziałów odkrywa przed czytelnikiem tajemnicę nagrobnych figur Karola IV Pięknego i Jeanne d’Evreux, trzymających przed sobą torby z własnymi wnętrznościami.

Zajmująca, wartościowa lektura, napisana przystępnym językiem. Książka zawiera ilustracje (zdjęcia, faksymilia) oraz rozbudowaną bibliografię (anglojęz.). Wydanie w miękkiej oprawie, ze skrzydełkami.