Zanim cię zobaczę

Autorka: Emily Houghton
Wydawnictwo: Albatros

 

 

 

 

 

 

Tegoroczny debiut literacki dotychczasowej specjalistki technologii cyfrowych. Pomysł na tę powieść powstał podczas jej kilkumiesięcznej wyprawy na Daleki Wschód. Emily Houghton całkiem porzuciła świat korporacyjny. Obecnie spełnia się literacko i jako nauczycielka jogi. Zajmuje się też tematyką wellness.

„Zanim cię zobaczę” to historia dramatyczna i emocjonalna. Głównymi postaciami fabuły jest dwoje pacjentów szpitala, poddawanych rehabilitacji po wypadkach. Mężczyzna, nauczyciel wychowania fizycznego, który w kraksie samochodowej stracił nogę i kobieta, pracoholiczka, poparzona w pożarze biurowca, z obrażeniami połowy ciała, w tym głowy. Za zgodą władz szpitala, zasłony przy jej łóżku są zawsze zaciągnięte, a gdy jest wywożona na rehabilitację, pielęgniarki chronią ją przed spojrzeniami współpacjentów. Od chwili, gdy obudziła się po operacji ratującej życie, milczy. Nie współpracuje także przy fizjoterapii. Mężczyzna jest duszą towarzystwa i sprawia, że tymczasowi mieszkańcy szpitalnej sali zachowują psychiczny dobrostan. O tym, że jest to tylko maska optymisty świadczą dręczące go nocami koszmary, w których na nowo przeżywa wypadek. Za wszelką cenę stara się sprawić by młoda, tajemnicza kobieta zza kotary odezwała się. Gdy mu się to udaje, zawiązuje się między nimi uczucie. Kobieta zdruzgotana swoim wyglądem odrzuca je…

Powieść porusza nie tylko temat niepełnosprawności i traumy, ale także patologii społecznych tj. alkoholizmu w rodzinie. Nietypowa historia miłosna z pokrzepiającym przesłaniem i nieco schematycznym finałem. Wydanie w miękkiej oprawie, klejone.