Sposób na złość


Autorka: Hallee Adelman
Seria: Sposób na emocje
Wydawnictwo: Słowne Młode

Poziom: BD O/I

 

Kolejny tomik serii „Sposób na emocje” autorstwa amerykańskiej pisarki i producentki filmowej pokazuje dzieciom, jak radzić sobie ze złością (ostatnio prezentowaliśmy na p. 14/21 dwa tytuły: „Sposób na zmartwienie” oraz „Sposób na smutek”).

Opowiada o perypetiach Kai, która od rana doświadcza różnych przykrości. Młodszy brat porozrzucał zabawki w jej pokoju, wysypał psu jej ulubione płatki i zniszczył jej czapkę, w dodatku mama go usprawiedliwia, że jest jeszcze mały. Rozzłoszczona dziewczynka w drodze do szkoły wyładowuje swoją złość na koledze, raniąc jego uczucia. Takie zachowanie jeszcze bardziej pogarsza jej samopoczucie. Chce to zmienić i sama wymyśla, jak naprawi swój błąd.

Autorka na przykładzie Kai pokazuje zachowania dziecka podejmowane pod wpływem złości, a także stany, w jakich może ono się znaleźć, gdy doświadcza silnych emocji (jednym z nich jest np. ucieczka). Zwraca uwagę na potrzeby dziecka, jego uczucia i doznania. Z prostą, realistyczną historyjką świetnie współgrają wyraziste, czytelne ilustracje uwypuklające emocje dzieci. Na końcu książki znajduje się nota dla rodziców napisana przez Małgorzatę Musiał, pedagożkę, autorkę bloga Dobra Relacja, w której udziela wskazówek, jak towarzyszyć dziecku w radzeniu sobie z trudnymi emocjami.

Wartościowa lektura z optymistycznym przesłaniem. Oprawa twarda, szyta. Polecam.