Zabawa w chowanego


Autor: Guillaume Musso
Wydawnictwo: Albatros

 

Kolejna na naszej liście książka jednego z najpopularniejszych francuskich pisarzy to nietypowa powieść obyczajowa z wątkami kryminalnymi, romansowymi i fantastycznymi, której fabuła osnuta jest wokół życia pisarzy, wydawców, literatury oraz procesu tworzenia fikcji. Poprzednio: „Sekretne życie pisarzy” (p. 21/20).

Opowieść zbudowana jest z kilku historii i opowiedziana z kilku perspektyw. Jedna z nich opowiada o dramatycznych przeżyciach ukrywającej się przed publicznością autorki nagradzanych powieści, Flory Conway, której córka została porwana podczas zabawy w chowanego w ich apartamencie na Brooklynie. Wydawczyni jej książek, próbując ją zmotywować do napisania kolejnej powieści, podarowuje jej pióro Virginii Woolf. Prowadzący śledztwo policjant odkrywa, że w sklepie z antykami, w którym został zakupiony drogocenny prezent, jest wystawiony na sprzedaż kapeć jej zagonionej córeczki. Po oddaniu pióra do analizy w laboratorium okazuje się, że w atramencie jest krew dziecka pisarki. To wtedy zrozpaczona Flora, odkrywa, że jest marionetką w rękach pisarza, tragiczną bohaterką jego powieści.

Owego pisarza poznajemy w kolejnej części. To francuski czterdziestopięcioletni autor bestsellerowych powieści, Romain Ozorski, który przeżywa kryzys twórczy, uczuciowy i rodzinny. Ma zszarganą reputację przez byłą żonę, w dodatku dowiaduje się, że ma ona zamiar wyjechać z ich synkiem do Stanów Zjednoczonych. Chcąc odzyskać kontrolę nad swoim życiem, postanawia spotkać się ze swoją bohaterką. I jest też „Trzecia strona lustra”, w której się wszystko wyjaśnia.

Autor, łącząc w swojej opowieści światy pisarzy i bohaterów, rzeczywistość i fikcję, zgłębia temat roli pisarza i jego relacji ze stworzonym bohaterem. Znajdziemy tu rozważania o procesie twórczym, metodach pisania, zasadach konstruowania opowieści, strzelbie Czechowa, a także mnóstwo nawiązań do życia i dzieł sławnych pisarzy (spis cytowanych dzieł znajduje się na końcu książki).

Dobrze napisana, wielowarstwowa, intrygująca lektura. Oprawa miękka, klejona. Polecam.