Sempre Suzan. Wspomnienie o Susan Sontag


Autorka: Sigrid Nunez
Wydawnictwo: Pauza

 

Książka wspomnieniowa o wybitnej eseistce Susan Sontag (1933-2004), autorstwa amerykańskiej pisarki, ukazała się w oryginale w 2011 roku. Autorka znana jest polskim czytelnikom z dwóch powieści – nagrodzonego prestiżową National Book Award w 2018 roku „Przyjaciela” (p. 13/19 ), a także „Pełni miłości” (p. 1/21).

Nunez poznała słynną pisarkę w 1976 roku, kiedy tuż po skończeniu studiów pracowała jako asystentka redaktora w „The New York Review of Books”. Zaczęła odwiedzać Sontag z polecenia znajomych z redakcji, aby pomagać jej z korespondencją. Wkrótce związała się z synem swojej pracodawczyni, Davidem, stając się częścią rodziny. Autorka wspomina ten okres wspólnego życia we troje w słynnym apartamencie na Manhattanie, jak też późniejsze kontakty z pisarką (po rozstaniu się z Davidem).

Opisuje niezwykle intensywny styl życia „hiperaktywnej” pisarki, przez której mieszkanie przewijały się tłumy artystów i pisarzy. Opowiada o jej podejściu do życia i ludzi, nawykach, silnej więzi z synem, pracy twórczej, pasjach, książkach, problemach zdrowotnych, związku z francuską producentką filmową, Nicole Stephane, czy też romansie z Josefem Brodskim. Dowiemy się, że słynna pisarka nie znosiła samotności, nudy i służalczości, nie nosiła torebek, obgryzała paznokcie, czytała przynajmniej jedną książkę dziennie, a wśród pisarzy, których twórczość ją ekscytowała, był Stanisław Lem. Z opowieści wyłania się portret wybitnej intelektualistki, ale też trudnej, autorytarnej, krytycznej wobec innych kobiety. Książka napisana jest lekkim stylem.

Ciekawa lektura dla czytelników zainteresowanych postacią i twórczością pisarki oraz życiem nowojorskiej bohemy artystycznej. Oprawa miękka, klejona.