Zachowania, które mogą zranić. O uzależnieniach behawioralnych i nie tylko


Autor: Bohdan Tadeusz Woronowicz
Wydawnictwo: Media Rodzina

Książka wybitnego psychiatry, specjalisty w zakresie diagnostyki i terapii uzależnień, wieloletniego ordynatora Ośrodka Terapii Uzależnień w Instytucie Psychiatrii i Neurologii w Warszawie, autora wielu artykułów naukowych oraz kilku książek, m.in. „Uzależnienia. Geneza, terapia i powrót do zdrowia” p. 15/09. Tym razem autor przybliża problematykę uzależnień behawioralnych (od zachowań lub czynności), pomagając zrozumieć przeżycia osób uzależnionych i ich problemowe, często nieracjonalne zachowania.

W przystępny sposób omawia m.in. zaburzenia uprawiania hazardu, zaburzenia korzystania z internetu i smartfona, pracoholizm, kompulsywne zachowania seksualne, zakupoholizm, uzależnienie od ćwiczeń fizycznych, zaburzenia jedzenia i odżywiania się. Porusza tutaj bardzo aktualne problemy, takie jak e-hazard, cybersamobójstwa, seks internetowy, uzależnienie od robienia selfie, ortoreksja, permareksja czy mediaholizm.

Zagłębiając się w problematykę uzależnień behawioralnych, analizuje ich przyczyny, przedstawia kolejne fazy rozwoju choroby oraz ogólne zasady leczenia, a także zwraca uwagę na mechanizmy psychologiczne, które utrzymują osobę uzależnioną w nieświadomości problemu. Odwołuje się zarówno do swojego wieloletniego doświadczenia klinicznego, statystyk oraz najnowszych badań i prac naukowych, jak też do historii, mitologii, filozofii oraz współczesnych zjawisk społecznych i kulturowych.

W książce znajdziemy zestawy pytań i testów, które pomogą zidentyfikować problem u siebie lub w bliskim otoczeniu, a także wiele wskazówek i praktycznych porad. Dowiemy się, jak rozpoznawać rożnego rodzaju uzależnienia, jak im zapobiegać, jak sobie z nimi radzić oraz gdzie szukać wsparcia.

Wartościowa, ciekawa i przydatna książka dla specjalistów zajmujących się pomocą osobom uzależnionym i ich bliskich, a także czytelników zainteresowanych tematem. Pozycja zawiera obszerna bibliografię. Oprawa miękka, klejona. Polecam.