Duch śniegów. Śladami tybetańskiej pantery


Autor: Sylvain Tesson
Wydawnictwo: Noir sur Blanc

 

Najnowsza książka słynnego francuskiego podróżnika i pisarza to sugestywny, poetycki zapis wyprawy na wyżyny Tybetu w poszukiwaniu pantery śnieżnej, na którą wyruszył w towarzystwie wybitnego fotografa dzikiej przyrody (Vincenta Muniera), realizatorki filmów o zwierzętach zagrożonych wyginięciem (Marie) oraz filozofa i erudyty (Leo).

Poszukiwacze śladów tybetańskiej pantery przemierzają góry Kunlan, płaskowyż Czangtang i kanion w regionie Zadoi (autor ze względu na bezpieczeństwo narażonej na wyginięcie pantery nie podaje dokładnych nazw miejsc, używa wspólnie wymyślonych z towarzyszami wyprawy, poetyckich określeń geograficznych). Zatrzymują się w chatkach, owczarni, rozbijają też namioty. Codziennie wychodzą z bazy przed wschodem słońca, przez wiele godzin obserwują okolice przez lunetę i czekają na ukazanie się pantery śnieżnej – tajemniczej bestii, nieuchwytnego „ducha śniegów”, „totemu zaginionych istot”. W trakcie wielogodzinnych czatów na mrozie Tesson uczy się dostrzegać to, co niezauważalne, napawa się widokiem dzikich zwierząt „ucieleśniających zmysłowość, wolność i niezależność”, kontempluje tybetański świat, a także zanurza się we wspomnieniach.

Autor znakomicie łączy relację z podróży z poetyckimi opisami przyrody, aforyzmami, filozoficznymi i metafizycznymi rozważaniami oraz wątkami osobistymi, tworząc niezwykłą, pełną odniesień do starożytnych Greków, buddyzmu, współczesnej literatury i sztuki opowieść, w której oddaje hołd naturze, pięknu, a także dwóm kobietom – zmarłej matce i dziewczynie, którą stracił w młodości. Książka składa się z krótkich, kilkustronicowych rozdziałów. Idealna do niespiesznej lektury. Oprawa miękka, klejona. Bardzo polecam.

„Duch śniegu” został bestsellerem we Francji i zdobył nagrodę Renaudota. Poprzednio prezentowaliśmy: „Lato z Homerem” p. 24/19.