Amol kontra Amol

Autorka: Małgorzata Kur
Ilustratorka: Małgorzata Detner
Wydawca: Wydawnictwo Skrzat

Poziom czytelniczy: BD I

 

 

 

 

Krótka, treściwa historyjka poruszająca temat relacji rodzic dziecko oraz stosunku ludzi do zwierząt.

Narratorami opowieści są kot i pies. To z ich perspektywy czytelnik poznaje historię Mai. Dziewczynka cierpi z powodu braku uwagi rodziców skupionych na dobrach materialnych. Co tydzień spędza noc u koleżanki, gdzie ma szansę zaznać rodzinnego ciepła. W jej sterylnym domu nie ma szansy doświadczyć szaleństw kulinarnych, wspólnych zabaw, gier i oglądania filmów. Jedynym jej pocieszycielem jest ledwo tolerowany przez rodziców kot. Dziewczynka marzy o psie, z którym mogłaby spędzać czas poza domem. Gdy w pobliżu pojawia się bezpański czworonóg postanawia go oswoić. Wszystko zmienia się z chwilą, gdy okazuje się że Maja będzie miała młodszą siostrę. To wydarzenie odmienia rodziców a marzenie dziewczynki spełnia się w pewną wigilijną noc.

Drugi z narratorów opowieści, znajda którą opiekuje się Maja przedstawia swoją niewesołą historię. Do pierwszej rodziny trafił jako prezent komunijny i szybko się znudził. Porzucony przez nich w schronisku znalazł azyl u młodej weterynarki. Na pewnym spacerze padł ofiarą okrutnych żartów chłopców rzucających w niego petardami. Wystraszony trafił w pobliże domu Mai…

Historyjka napisana jest prostymi, łatwymi w lekturze zdaniami. Bezpośredni, prosty przekaz z niej płynący nie będzie nastręczał trudności w samodzielnych refleksjach na temat perypetii Mai i porzuconego psiaka. Książeczka może być dobrym pretekstem do rozmów o zdrowych, rodzinnych relacjach, szacunku i odpowiedzialności za domowe zwierzęta.

Wydanie w miękkiej oprawie, klejone, na papierze kredowym. Zawiera ilustracje. Duża czcionka.