Mały, czerwony autobus w moim mieście

Autorka: Doris Eisenburger
Wydawnictwo: Zielona Litera

Poziom czytelniczy: BD O/I

 

 

 

 

 

Pierwsza na polskim rynku wydawniczym autorska książka niemieckiej ilustratorki Doris Eisenburger to nie tylko fantastyczna historia o podróży magicznym czerwonym autobusem, ale i lektura z ukrytymi tropami, która oprócz ćwiczenia spostrzegawczości daje możliwość wyjścia daleko poza jej fabułę, w kierunku bardziej realnych bo popularyzujących naukę treści.

Rodzeństwo Liza, Ema, Łukasz i Benek wyruszają na wycieczkę po rodzinnym mieście z ciocią Polą, właścicielką czerwonego minibusa o zdumiewających funkcjach. Mały autobus potrafi w mgnieniu oka przemienić się w amfibię lub samolot. Dzieci wraz z ciocią przewodniczką zwiedzają miedzy innymi wiekowy dworzec kolejowy, zabytkową bibliotekę, operę i palmiarnię. W każdym z tych miejsc zauważają tajemniczą figurę smoka pochłoniętego lekturą książki. Wśród zaludniających ilustracje postaci spostrzegawczy czytelnik dostrzeże też wyróżniające się ubiorem i innymi szczegółami osoby. Są to miedzy innymi Leonardo da Vinci, Albert Einstein, ale i Nils Holgersson z powieści Selmy Lagerlöf czy mały krecik.

Autorka adresuje tomik do moli książkowych. Atrakcyjna fabuła i pełne zabawnych szczegółów ilustracje zajmą zarówno tych wyrobionych jak i początkujących czytelników. Wsparcie dorosłych opisujących postacie sławnych, realnych i fikcyjnych bohaterów oraz zachęta do zabawy w spostrzegawczość z pewności utorują drogę do zdobycia pierwszych czytelniczych szlifów i w ogólnej znajomości kultury.

Wydanie w twardej, lakierowanej oprawie, na papierze kredowym, szyte.