Atlas podróżników


Autorka: Isabel Minhos Martins
Ilustrator: Bernardo P. Carvalho
Wydawnictwo: Dwie Siostry

„Atlas podróżników” autorstwa cenionych portugalskich twórców literatury dziecięco-młodzieżowej oraz wydawców to znakomite połączenie książki artystycznej (za ilustracje odpowiada Bernardo P. Carvalho) i popularnonaukowej (za tekst zaś – Isabel Minhos Martins). Poprzednio prezentowaliśmy tego duetu książkę dla małych dzieci pt. „Przejścia nie ma!” (p. 2/18).

Tym razem jest to rzecz dla starszych dzieci i młodzieży, a z pewnością zainteresuje również dorosłych czytelników. Efektowny album wprowadza w temat wielkich wypraw, ukazując ich zarówno pozytywne, jak i negatywne skutki. Opowiada historię oraz przygody jedenastu podróżników pochodzących z różnych epok i krajów. Kluczem do wyboru bohaterów był ich szacunek wobec napotkanych ludzi, kultur i przyrody.

W reprezentatywnej załodze znaleźli się m.in. Pyteasz, wielki grecki podróżnik i geograf żyjący w IV wieku p.n.e.;  Jan di Piano Carpini, średniowieczny franciszkanin, który w wieku 60 lat wyruszył z Francji do Karakorum, stolicy imperium mongolskiego; Jeanne Baret, botaniczka, która w męskim przebraniu wzięła udział w pierwszej francuskiej wyprawie dookoła świata (XVIII wiek); Alexander von Humbold, niemiecki przyrodnik, badacz Ameryki Południowej i ojciec współczesnej ekologii (jego podróż odbyła się na przełomie XVIII i XIX wieku) oraz słynny Karol Darwin. Każdemu bohaterowi poświęcony jest osobny rozdział, opisujący ciekawe wątki biograficzne ukazane w kontekście historycznym i obyczajowym, a także cele, przebieg oraz konsekwencje wyprawy (trasy oraz poszczególne etapy wypraw zostały zaznaczone na dołączonych mapach).

Portrety podróżników są niezwykle sugestywne, oddają ich zapał, ciekawość świata i sposób myślenia, dodatkowo wzbogacone są cytatami z ich dzienników i rękopisów (dowiemy się np., że Humbold wyruszając w swoją podróż napisał: „Jestem nieprzytomny z radości!”). Wielowymiarowość i niezwykłość podróży wspaniale pokazują ilustracje wykonane różnymi technikami. Znajdziemy tu zarówno wyraziste, dynamiczne, czarno-białe rysunki, jak i wielobarwne, malowane farbami akrylowymi, abstrakcyjne pejzaże.

Wartościowa, inspirująca, pełna ciekawych faktów i spostrzeżeń lektura, która poprzez historie podróżników pokazuje, jak ważne jest poszanowanie i zrozumienie innych kultur, tolerancja oraz troska o planetę. Książka w 2019 roku została nagrodzona prestiżową Bologna Ragazzi Award w kategorii non fiction. Pięknie wydana – duży format, twarda oprawa, szyta. Zawiera bibliografię. Bardzo polecam.