Pucio chce siusiu, Pucio zostaje kucharzem


Autorka: Marta Galewska-Kustra
Ilustratorka: Joanna Kłos
Poziom: BD O
Wydawnictwo: Nasza Księgarnia

 

Kartonowa, poręczna książeczka z bohaterem Puciem,  autorstwa dr nauk humanistycznych, pedagożki i logopedki (ostatnio prezentowaliśmy na p. 12/20 dwa tytuły: „Pucio mówi dzień dobry” i „Pucio mówi dobranoc”).

W tej części Pucio uczy się korzystać z nocnika, który dostał od babci. Mimo że pierwsze próby kończą się niepowodzeniem, to dzięki wsparciu rodziny chłopiec opanowuje tę umiejętność i rozstaje się z pieluchami. W dodatku potrafi korzystać z nocnika zarówno w domu, jak i na dworze, np. podczas przejażdżki rowerowej z tatą, który w plecaku wozi rozkładany nocnik. Autorka pokazuje, że nauka nowych umiejętności może być skuteczna i bezstresowa oraz kojarzyć się dziecku z czymś miłym (Pucio dostaje nocnik i majtki ze swoimi ulubionymi samolotami).

Ciepła, pogodna, zawierająca urocze, kolorowe ilustracje historyjka oswajająca temat korzystania z nocnika oraz pokazująca dziecięce emocje. Książeczka ukazała się w serii „Uczę się z Puciem”. Na stronie wydawnictwa można pobrać kolorowankę z bohaterami serii. Mały, kwadratowy format, twarde strony  z zaokrąglonymi rogami. Bardzo polecam.

 

 

 

 

 

 

 

W tej części autorka zachęca maluchy do próbowania nowych potraw, kreatywnych zabaw z warzywami oraz rodzinnego kucharzenia. Pucio podczas wizyty w restauracji Wesoła Marchewka poznaje nowe smaki, podpatruje pracę kucharzy i dostaje od szefa kuchni przepis na placuszki. Po powrocie do domu razem z siostrą i tatą przygotowują podwieczorek, do którego zasiada cała rodzina.

Autorka pokazuje, jak wiele radości daje wspólne wyjście do restauracji, robienie zakupów na targu czy przygotowywanie posiłku. Ilustratorka zaś znakomicie oddaje entuzjazm bohaterów zaangażowanych w te czynności, a narysowane przez nią owoce i warzywa wyglądają niezwykle smakowicie. Na końcu książki znajduje się Puciowy przepis na placuszki z owocami, który dzieci mogą samodzielnie przyrządzić lub z pomocą rodziców. Urocza, inspirująca lektura.