Morska wyprawa Profesora Astrokota

Autor: Dominic Walliman
Ilustrator: Ben Newman
Wydawnictwo: Entliczek

Kolejna część popularnonaukowej serii, w której kot naukowiec przybliża młodym czytelnikom wiedzę z różnych dziedzin nauki. Za opracowanie tekstu odpowiada kanadyjski doktor fizyki, wykładowca uniwersytecki i programista komputerów kwantowych (Dominic Walliman), natomiast za stronę wizualną – brytyjski artysta, grafik i ilustrator (Ben Newman).

Tym razem tytułowy profesor Astrokot zgłębia tajemnice mórz, oceanów oraz ich mieszkańców. Wyrusza wraz ze swoimi przyjaciółmi na wyprawę badawczą niesamowitym statkiem wyposażonym w laboratorium, podwodne obserwatorium, batyskaf, sprzęt do nurkowania i skafandry głębinowe. Członkowie zwierzęcej ekipy odwiedzają lasy wodorostów, rafy koralowe, oceaniczne głębiny, kominy hydrotermalne, Wyspy Galapagos, Antarktykę i Arktykę. Podczas rejsu i nurkowania obserwują mnóstwo niesamowitych zwierząt i niezwykłych zjawisk.

Ekspedycja i przygody sympatycznych bohaterów są pretekstem do wyjaśnienia młodym czytelnikom wielu zagadnień związanych z morzami i oceanami (np. strefy głębokości czy tektonika płyt), a także przekazania fascynujących faktów i ciekawostek o morskich zwierzętach (dowiedzą się np., że dźwięk wydawany przez krewetki chcące ogłuszyć swoją ofiarę jest głośniejszy niż odgłos silników startującego odrzutowca).

Książka podzielona jest na trzydzieści tematycznych rozdziałów składających się z małych porcji tekstu wkomponowanych w atrakcyjne, kolorowe  ilustracje z elementami komiksowymi. Znajdziemy też mapy, schematy i przekroje, na końcu zaś informacje na temat ochrony oceanów oraz słowniczek.

Ciekawa, przekazująca wiedzę w atrakcyjny i klarowny sposób pozycja dla dzieci w wieku szkolnym. Duży, kwadratowy format. Oprawa twarda, szyta. Polecam. Poprzednio: „Rakiety kosmiczne z Profesorem Astrokotem” p. 4/21.