Tu i teraz!


Autorka: Joanna Guszta
Ilustrator: Przemek Liput
Wydawnictwo: Kropka

 

Joanna Guszta i Przemek Liput, twórcy książki „Miasto potwór” (p. 15/20), która otrzymała nagrodę główną w konkursie „Mądra Książka Roku 2020 dla dzieci”, po raz drugi przenoszą młodych czytelników do Miastoszewa.

Tym razem pojawia się tam gość z prehistorycznych czasów – brantozaurzyca z rodziny diplodoków (przez miliony lat była zamrożona w lodowcu, który właśnie się roztopił z powodu globalnego ocieplenia). Bohaterka z przerażeniem obserwuje współczesny świat, podejrzewając, że jest on wstrząsany kolejnymi katastrofami. Sądzi bowiem, że wszechobecny smog to skutek wybuchu wulkanu, a hałas – deszczu meteorytów. Z pomocą przychodzą jej najmłodsi mieszkańcy Miastoszewa, którzy wyposażają ją w maseczkę i słuchawki ochronne. To oni też wyjaśniają gościowi z dawnych czasów, co się obecnie dzieje na Ziemi i z jakimi problemami borykają się jej mieszkańcy. A jako młodzi eksperci w dziedzinie ekologii, miłośnicy przyrody i aktywiści miejscy mają nie tylko dużą wiedzę na temat zagrożeń współczesnego świata, lecz także zapał do działania (chociażby do tworzenia miejskich warzywników) oraz mnóstwo pomysłów, jak uratować naszą planetę i ludzi (aby nie wymarli jak dinozaury). Na końcu zaś dzieci dowiadują się, jak bardzo optymistyczne imię ma dinozaurzyca…

Autorzy w bardzo obrazowy i klarowny sposób pokazują czytelnikom skutki zmian klimatycznych oraz przemycają sporą dawkę wiedzy na tematy ekologiczne i przyrodnicze. W komiksowych dymkach umieszczone są informacje o pestycydach, energii odnawialnej, ekorolnictwie czy zagrożonych zwierzętach. Na końcu książki znajduje się wzór listu do Ministerstwa Klimatu i Środowiska.

Atrakcyjna, pomysłowa, wartościowa i inspirująca książka z przesłaniem, że trzeba zacząć działać dla dobra środowiska, klimatu i ludzi, jak głosi tytuł, „tu i teraz!”. Oprawa twarda, szyta. Bardzo polecam.