Jedyny samolot na niebie Historia mówiona zamachów z 11 września Garrett Graff

Jedyny samolot na niebie. Historia mówiona zamachów z 11 września

Jedyny samolot na niebie Historia mówiona zamachów z 11 września Garrett GraffAutor: Garrett M. Graff                                           Wydawnictwo: SQN

 

Książka cenionego amerykańskiego dziennikarza (I raz na liście). Oddaje on w niej głos osobom, które cudem przeżyły ataki na WTC w 2001 roku. Podtytuł „Historia mówiona zamachów z 11 września” trafnie charakteryzuje zawartość publikacji, którą wypełnia około pięćset zebranych wypowiedzi.

Graff skorzystał z własnych wywiadów oraz zasobów muzealnych. Ułożył chronologiczną, poruszającą historię, która zaczyna się dzień przed feralną datą. Ostatnie chwile normalności wydają się z obecnej perspektywy złowieszcze i paradoksalne zwłaszcza jeśli porówna się je z konkretnymi przypadkami ludzi, którzy ocaleli dzięki nieprawdopodobnym i banalnym zarazem zbiegom okoliczności, tj. zejście po klucze, wyręczenie ciężarnej.

Oryginalne spojrzenie na tę opisaną wzdłuż i wszerz tragedię; spojrzenie codzienne, prozaiczne – a tym bardziej wzruszające. Pozycja zawiera bardzo dobre, wstrząsające niekiedy fotografie, spis źródeł i przypisy końcowe. Oprawa twarda, szyta.