Hania Baletnica

Autorki: Jolanta Symonowicz, Lila Symonowicz
Wydawnictwo: bis

Poziom czytelniczy: BD I/II

 

 

 

 

 

Debiutancka powieść napisana przez siostry Jolantę i Lillę Symonowicz przybliżająca najmłodszym taniec klasyczny. Jolanta Symonowicz jest nauczycielką baletu. Obserwacje uczennic, ich motywacji i wzajemnych relacji oraz własne doświadczenia skłoniły ją do napisania książki, która mogłaby być inspiracją dla dziewcząt marzących o karierze tancerek.

Bohaterka książki, Hania ma dziewięć lat i jest zafascynowana baletem, ale już na pierwszych zajęciach przekonuje się, że sam zachwyt nie wystarczy by pięknie i lekko tańczyć. Wspierający rodzice, mądra nauczycielka i powolna nauka samodyscypliny pozwalają dziewczynce, nie bez potknięć zdobywać kolejne umiejętności mimo początkowego zwątpienia we własne siły. Treść fabuły zaaranżowana jest w formie dzienniczka, który Hania prowadzi przez cały rok szkolny.

Napisana lekkim, przyjazny stylem opowieść bardzo przekonująco oddaje gamę zmiennych uczuć i realiów żmudnych ćwiczeń początkującej baletnicy. Ukazuje fascynujący ją świat tańca klasycznego, ale nie lukruje go i nie przemilcza tego, co na scenie nie widoczne. Promuje wytrwałość i systematyczność jako klucz do sukcesu. Lektura typowo „dziewczyńska”, w dobrym znaczeniu tego słowa. Polecam.

Wydanie w twardej oprawie, szyte, na papierze kredowym, z większą czcionką. Wśród ilustracji znalazły się także rysunki przedstawiające pozy baletowe. Terminy taneczne zostały wyjaśnione wraz z wymową w treści książki oraz zebrane na końcu w słowniczku.