A to


Autor: Peter H. Reynolds
Wydawnictwo: Mamania

Poziom: BD O/I

 

 

 

 

Kolejna autorska książka uznanego kanadyjskiego rysownika, ilustratora i twórcy filmów animowanych. Jego bestsellerowa, wielokrotnie nagradzana „Kropka” (pol. wyd. 2017) przyczyniła się do powstania w 2008 roku Międzynarodowego Dnia Kropki – święta kreatywności obchodzonego 15 września już w ponad stu czterdziestu krajach. W „A to” po raz kolejny zachęca dzieci do rozwijania swoich talentów i kreatywności. Udziela też cennych wskazówek początkującym artystom.

Bohaterem historyjki jest Ramon, który czerpie ogromną radość i przyjemność z rysowania. Beztrosko oddaje się swojej pasji, tworząc rysunki „o każdej porze” i „wszędzie”, aż do momentu, gdy jedna z jego prac zostaje wyśmiana przez starszego brata. Od tej pory chłopiec zaczyna patrzeć na swoje rysunki krytycznie i wątpić we własne możliwości. Dąży do perfekcji, przez co jest spięty i sfrustrowany, a ze złości niszczy swoje prace.

Pewnego dnia jednak odkrywa, że jego pomięte rysunki wiszą na ścianach pokoju młodszej siostry, która – jak się okazuje – jest cichą wielbicielką jego twórczości. To ona przekonuje go, że narysowany przez niego wazon z kwiatami jest wyjątkowy, bo wygląda „wazonow-a-to”. Ramon zaczyna patrzeć na swoje rysunki przez pryzmat siostrzanego (i tytułowego) „a-to”, odzyskując zapał oraz radość tworzenia. Dodatkowo zaczyna jeszcze pisać wiersze, które oczywiście „wyglądają wierszowato”.

Książka uczy dzieci nieszablonowego myślenia, dodaje pewności siebie, pokazuje, że nie należy przejmować się krytyką, a udany rysunek nie musi być doskonałym odzwierciedleniem rzeczywistości. Z lakonicznym tekstem doskonale współgrają subtelne rysunki wykonane farbami akwarelowymi i tuszem.

Całość to wspaniała pochwała kreatywności. Bardzo polecam. Oprawa twarda, szyta. Poprzednio na liście: „Za mało mnie” p. 20/06.