Zapach szafranu

Autorka: Marjan Kamali
Wydawca: Prószyński i S-ka

 

 

 

 

 

 

Pierwsza, przetłumaczona na język polski powieść osiadłej w USA perskiej pisarki to historia miłosna rozpisana na ponad półwiecze. Od zamachu stanu w Teheranie w latach 50. XX wieku po współczesną Nową Anglię w USA.

Oryginalny tytuł, mniej chwytliwy zdaniem wydawcy niż polski – „Sklep papierniczy” to znaczący motyw, punkt zwrotny w historii bohaterów. Nastoletnia Roya, córka urzędnika państwowego pojawia się w nim co wtorek po kolejną porcję perskiej poezji nieświadoma, że jest to punkt kontaktowy przeciwników szacha. Księgarz zajmuje się kolportowaniem materiałów opozycji, ale nie tylko. W przekazywanych z ręki do ręki tomach kryją się także listy sekretnych kochanków. Wkrótce i ona korzysta z tej nietypowej skrzynki kontaktowej.

Fabuła ukazuje równolegle losy zakochanych Royi i Bahmana, młodego rewolucjonisty, w roku zamachu stanu z 1953 roku i w 2013, gdy kobieta już jako siedemdziesięciolatka, żona Amerykanina przekracza próg księgarni w Nowej Anglii, wystrojem łudząco podobnej do tej teherańskiej…
Słodko-gorzka opowieść o niespełnionej miłości, bogata w detal obyczajowy, tak w tle przemian politycznych, jak i ukazanej kultury perskiej spodoba się czytelnikom poszukującym literatury romansowej skupiającej się na aspekcie psychologicznym postaci.
Książka zawiera dodatek przydatny klubom dyskusyjnym – zestaw pytań i tematów związanych z fabułą książki.

Wydanie w miękkiej oprawie, klejone.