Nietypowy mundurowy


Autorka: Katarzyna Olkowicz
Wydawnictwo: Rebis

 

 

Książka dziennikarki i reporterki to zbiór historii o psach pracujących w służbach mundurowych. Bohaterów poznajemy z opowiadań ich przewodników, którzy mówią o budowaniu więzi, miłości, szkoleniu oraz trudnościach związanych z wychowaniem i przysposobieniem psa do służby.

Książka jest podzielona na siedem części ze względu na instytucje wykorzystujące w swoich działaniach czworonogi. Poznajemy specyfikę pracy nietypowych mundurowych w Policji, Służbie Więziennej, Straży Granicznej, Administracji Skarbowej, Straży Pożarnej, Wojsku, GOPR-ze. Zadania stawiane przed psami związane są w większości z ich niesamowicie rozwiniętym węchem – zmysłem, którym odkrywają i zapamiętują świat. Szkolenie jest nakierowane na wykształcenie u zwierzęcia konkretnej umiejętności związanej z celem poszukiwań i środowiskiem pracy, co pozwala odnajdować zaginione osoby w trudnym bagiennym terenie lub leśnych ostępach, czy identyfikować żywych ludzi w gruzowiskach lub lawiniskach.

Detektor cząstek zapachowych w psim nosie pozwala na precyzyjne oznaczanie osób, miejsc, przedmiotów związanych z handlem i przemytem narkotyków, przemytem papierosów czy materiałami wybuchowymi. Psy są również ekspertami kryminalistycznymi, wykorzystywanymi do porównywania śladów osmologicznych zabezpieczonych na miejscach przestępstw z tymi pobranymi od potencjalnych sprawców. Duże rasy, przeważanie owczarki niemieckie i belgijskie, wykorzystywane są w codziennej pracy patrolowej, do pilnowania porządku i zatrzymywania sprawców przestępstw.

Bardzo dobrze napisana książka, miejscami humorystyczna, wzruszająca, ale również dotykająca smutnych tematów związanych ze śmiercią, starością, chorobami czworonożnych mundurowych. Oprawa miękka, klejona. Polecam.

Poprzednio na liście: „Serca bicie. Biografia Andrzeja Zauchy” p. 1/21.