Wiemy, że pamiętasz


Autorka: Tove Alsterdal
Wydawnictwo: Sonia Draga

 

 

Kolejna na naszej liście książka uznanej szwedzkiej pisarki, za którą otrzymała nagrodę Szklanego Klucza za najlepszą nordycką powieść kryminalną 2021. Poprzednio: „Ślepy tunel” p. 20/20.

„Wiemy, że pamiętasz” stanowi pierwszy tom serii kryminalnej z policjantką Eirą Sjödin. Akcja rozgrywa się współcześnie, głównie na szwedzkiej prowincji, w sennych, idyllicznych miejscowościach, ale też na odludziu, na tle dzikiej przyrody. Bohaterka, Eira Sjödin, ma trzydzieści dwa lata. Przez kilka lat po skończeniu studiów pracowała w Sztokholmie, a gdy jej matka zachorowała na Alzheimera, wróciła w rodzinne strony.

Jej pierwsze poważne dochodzenie związane jest z zabójstwem samotnie mieszkającego starszego mężczyzny, Svena  Hagströma. Jego ciało znalazł syn, Olof, który po dwudziestu trzech latach nieobecności wrócił do rodzinnego domu. Tak długi brak kontaktu z rodziną związany był z tragicznymi wydarzeniami z przeszłości. Jako czternastolatek został oskarżony o gwałt i zabójstwo szesnastoletniej Liny. Po kilku tygodniach długich przesłuchań przyznał się do winy i trafił do poprawczaka. Teraz lokalna społeczność jest przekonana że to on zabił ojca. W internecie wybucha hejterska kampania przeciwko niemu.

Młoda policjantka, pracując przy śledztwie, odkrywa mroczne tajemnice małej, zamkniętej społeczności, kłamstwa chroniące winnych i sprawy, które przez lata były przemilczane, a dotykają również jej bliskich. Niektóre wątki tej opowieści oparte są na prawdziwych wydarzeniach i zbrodniach. Autorka zbudowała intrygującą, wielopoziomową zagadkę kryminalną, z szerokim tłem społeczno-obyczajowym, mrocznym klimatem i ciekawymi, autentycznymi bohaterami.

Wciągająca lektura. Oprawa miękka, klejona. Polecam.