Upadły amant. Historia Igo Syma

Autor: Marek Teler
Wydawca: Skarpa Warszawska

 

 

 

 

 

 

Najnowsza książka Marka Telera dziennikarza, popularyzatora historii podobnie jak poprzednia „Zagadka Iny Benity” (p. 16/21) przedstawia kolejną gwiazdę przedwojennego kina polskiego.
Igo Sym amant, o którym śpiewano piosenki, „chłop morowy”, lubiany w środowisku aktorskim, ofiarnie działał w Straży Obywatelskiej podczas obrony Warszawy, zapisał się w historii a właściwie w pamięci bo z historii filmu polskiego praktycznie go wymazano, jako zdrajca. Jego postać wycięto z jednego z ostatnich filmów z 1939 r. pt. „Złota maska” (wyst. między innymi Aleksander Żabczyński i Mieczysława Ćwiklińska).

Marek Teler portretuje upadłego amanta w oparciu o obszerny zbiór dokumentów źródłowych. Wywiady z Igo Symem, z aktorami towarzyszącymi mu na planie przedwojenne i powojenne, zapisy zeznań wykonawców wyroku, wspomnienia o nim w wywiadach z kolejnych lat, bogaty zasób materiału ilustracyjnego składają się na obiektywną, rzeczową i napisaną ciekawie biografię.

„Śledztwo” autora jest szczegółowe, ale nie odpowiada i nie może dać odpowiedzi na pytanie, dlaczego jeden spośród braci, tak jak ojciec oddanych patriotów, przyjął diametralnie odmienną od nich postawę. Marek Teler wskazuje na rozłam ideologiczny w rodzinie Symów. Igo jako najmłodszy pozostawał pod wpływem niemieckojęzycznej matki. Nigdy też nie opanował na tyle biegle języka polskiego by stać się gwiazdą filmu dźwiękowego. Jeszcze w drugiej połowie lat 30. XX wieku, w okresie swojej największej popularności ostro krytykował sytuację polityczną w Rzeszy.

Teler burzy wiele mitów narosłych wokół Syma, szczególnie dotyczących momentu jego śmierci i tego, czy wyrok skazujący go na rozstrzelanie był prawomocny. Tropi ślady tej postaci we współczesnej literaturze i w filmie. Świetnie napisana biografia.
Uwagę zwraca staranna edycja książki.
Wydanie w twardej oprawie, szyte.