Stop plotkom! Cała prawda o zwierzętach

Autorka: Sophie Corrigan
Wydawca: Nasza Księgarnia

 

 

 

 

 

 

Pierwsza, polska publikacja brytyjskiej ilustratorki to popularno-naukowy picturebook rozprawiający się z mitami na temat zwierząt.

Tom zawiera rysunkową galerię trzydziestu ośmiu gatunków oskarżanych przez ludzi o rozmaite przewinienia od wplątywania się we włosy przez nietoperze po złośliwość szczurów. Wśród oczernionych i oczyszczonych z zarzutów bohaterów są między innymi osa, lis, waran, hiena i ropucha.
Każdemu zwierzęciu poświęcony jest mini rozdział skonstruowany według schematu. Otwiera go rozkładówka z cytowanymi, rozpowszechnionymi mitami takimi jak na przykład o apetycie myszy na ser i lenistwie świń. Zdobiące go ilustracje dostosowane są przekazem i tonacją kolorystyczną do podanych nieprawdziwych, budzących grozę lub odrazę informacji. Kolejne strony burzą ten utrwalony, nieprawdziwy obraz oraz wyjaśniają skąd biorą się przesądy na temat zwierząt. W tej części czytelnik może liczyć na wiele ciekawostek. Stałym elementem książki są wyróżnione graficznie fragmenty zatytułowane „Fakty”, odnoszące się bezpośrednio do zafałszowanych wiadomości z rozkładówki.

Wszystkie informacje podane są z humorem, zgodne z najnowszą wiedzą i z pewnością zaskoczą nie tylko najmłodszych. Tekst jest przystępny, z niewielką ilością terminów naukowych, których znaczenie wyjaśnia umieszczony na końcu książki słowniczek. Na ostatniej stronie wydawca zamieścił wykaz czterech polskojęzycznych lektur uzupełniających. Lektura świetnie wpisuje się w motto: „Uczyć, bawiąc oraz bawić, ucząc”. Polecam.
Wydanie w twardej oprawie, szyte.