Danielle Jawando A gwiazdy niech płoną

A gwiazdy niech płoną

Danielle Jawando A gwiazdy niech płonąAutorka: Danielle Jawando                                    Wydawnictwo: Ya!

Poziom: BD IV-3

Zaangażowana społecznie powieść młodzieżowa angielskiej autorki (I raz na liście). Jawando w wieku piętnastu lat próbowała popełnić samobójstwo. Na kanwie tych wydarzeń stworzyła prezentowaną powieść. Narracja toczy się z trzech punktów widzenia. Nathan (15 lat) to młodszy brat Ala (17 lat), który zabił się z nieznanych powodów.

Zszokowany brat stara się zrozumieć tragedię, ale ostatecznie pozostaje z chaosem w głowie i popijającą alkohol matką (delikatna sugestia wstępu do uzależnienia). Drugą narratorką jest Megan – przyjaciółka obu braci. Trzecia perspektywa należy do ofiary i jest przedstawiana w formie epistolarnej, w zapiskach Ala. Chłopak był uzdolniony artystycznie, mogła czekać go świetlana przyszłość. Przyczynę drastycznie przerwanego życia wspólnie badają Megan i Nathan. Wprowadza to dodatkowy element do fabuły, przypominający wątek kryminalny.

Nie można powiedzieć, że prywatne śledztwo młodzieńców doprowadzi do happy endu. To niewłaściwe słowa w kontekście samobójczej śmierci. Sądzę jednak, że można mówić o katharsis, oczyszczeniu. Prawda wyjdzie na jaw i będzie bolesna. Mocna rzecz o konsekwencjach prześladowania w szkole, przemocy fizycznej i psychicznej w czasach mediów społecznościowych; z przeznaczeniem nie tylko dla młodzieży; również dla ich rodziców i wychowawców. Oprawa miękka, klejona.