Kuku Król i klątwa mumii


Autor i ilustrator: Adam Stower
Wydawnictwo: Dwukropek

Poziom: BD I/II

Ceniony brytyjski autor i ilustrator serwuje młodym czytelnikom kolejną porcję niesamowitych przygód Benka Tyczki, ucznia szkoły podstawowej, i jego najlepszej przyjaciółki Kuku, niezwykłej dziewczynki z brodą, która mieszka z oswojonym wombatem Herbertem w zadziwiającym lesie ukrytym w środku miasta. Poprzednia część: „Kuku Król” p. 8/21.

Benek, po ekscytujących wakacjach spędzonych w sekretnym świecie Kuku, wraca do szkoły, w której pojawiają się – w ramach międzyszkolnego programu – szczególni goście: profesor Śledź i jego podopieczne z Pensji Lili Lawendy dla Wyjątkowych Panien. Któż by się spodziewał, że sympatyczny pan profesor opiekujący się kółkiem historycznym i cztery nieśmiałe, „absolutnie milusie”, pensjonarki to gang groźnych włamywaczy napadających na okoliczne muzea… Z pewnością nie Benek, który zapisuje się do kółka historycznego pana Śledzia i z pomocą mamy, świeżo upieczonej strażniczki w Muzeum Miejskim, organizuje dla członków kółka wycieczkę do tegoż muzeum, tuż przed otwarciem nowej wystawy prezentującej bezcenne skarby indiańskiego plemienia Błękitnostopych, nad którym podobno ciąży starożytna klątwa. I właśnie z tą wystawą i klątwą związany jest główny wątek opowieści, w którym gang próbuje ukraść z muzealnego skarbca złoto mumii, a Benek i Kuku starają się im w tym przeszkodzić i uratować skarb. W wymyślonym przez nich fortelu ważną rolę odegrają niesamowicie pomysłowe wynalazki Kuku, a nawet spalone kiełbaski taty.

Ciekawy jest też wątek dotyczący rodziców Benka, w którym mama, strażniczka muzealna, odważnie stawia czoła włamywaczom, a tata w fartuszku dzielnie próbuje ogarnąć domowe obowiązki (przygotowuje posiłki z takim zapałem, że doprowadza niemal do pożaru domu). Z dynamiczną, pełną zwrotów akcji i humoru opowieścią świetnie współgrają zabawne, ekspresyjne, czarno-białe ilustracje w komiksowym stylu.

Świetna lektura dla dzieci w wieku wczesnoszkolnym, jak też starszych. Oprawa twarda, szyta. Polecam.