Niesamowite nasionka


Autorka i ilustratorka: Ewa Podleś
Wydawnictwo: Dwukropek

 

 

 

Autorska książka znanej ilustratorki przedstawia niesamowicie bogaty i różnorodny świat nasion, owoców i roślin.

Młodzi czytelnicy znajdą tu podane w bardzo atrakcyjny sposób podstawowe informacje na temat budowy nasion, ich rodzajów, kształtów, wielkości, sposobów przenoszenia z miejsca na miejsce, a także przemysłowych i domowych zastosowań. Razem z sympatycznym książkowym przewodnikiem, Nasionkiem, zajrzą do kuchni, piekarni cioci Helenki, cukierenki pani Halinki, tłoczni olejów oraz na bazar w Stambule, odkrywając, że nasiona kryją się w wielu produktach, smakołykach, przyprawach czy kosmetykach. Książka zawiera mnóstwo zadziwiających faktów i ciekawostek, a także  propozycje nasionkowych zabaw i zabawek.

Całość jest przejrzyście zaprojektowana; składa się z siedemnastu rozkładówek w dużym formacie, zawierających małe porcje tekstu połączone z kolorowymi, niezwykle uroczymi ilustracjami (wszystkie nasionka są ukazane bardzo realistycznie). Niektóre plansze nawiązują do pierwszych obrazkowych słowników czy encyklopedii (znajdziemy tu np. przegląd przypraw orientalnych, pieczywa, olei, orzechów i żołędzi).

Bardzo ciekawa, wartościowa książka przekazująca sporą dawkę wiedzy przyrodniczej (sprawdzoną pod względem merytorycznym przez Justynę Ryniewicz, biolożkę i członkinię zespołu naukowego Ogrodu Botanicznego Uniwersytetu Warszawskiego). Świetna propozycja dla starszych przedszkolaków i dzieci w wieku wczesnoszkolnym. Oprawa twarda, szyta. Bardzo polecam.