Wielka podróż małego Mila Norton Juster Jules Feiffer

Wielka podróż małego Mila

Wielka podróż małego Mila  Norton Juster Jules FeifferAutor: Norton Juster                                                          Ilustrator: Jules Feiffer                                                  Wydawnictwo: Kropka

Poziom: BD II/III

Główny bohater (Milo) jest jak Ferdek Kiepski. Porobiłby coś, ale nie ma co. W sukurs nudzie przychodzi tajemnicza paczka, którą znajduje w pokoju. Dzięki niej przedostaje się do wielu magicznych krain – absurdalnych i fascynujących.

Milo poprzez nagłą, niesamowitą podróż zrozumie, że świat jest względny, a jedna i ta sama rzecz widziana oczami różnych ludzi podlega różnym interpretacjom. Przy okazji autor tworzy światy zagmatwane, z zaburzonymi zasadami czasu i przestrzeni. Po pierwsze, oznacza to świetną zabawę. Po drugie, stawia wyzwanie przed młodym czytelnikiem, którego Norton Juster traktuje jak równorzędnego partnera, wierzy w jego możliwości interpretacyjne i samodzielne myślenie.

Nie brakuje oczywiście tradycyjnie pojmowanej akcji jak na powieści przygodową przystało, np. wyruszenie na ratunek Księżniczce Ważkich Rozmyślań i Księżniczce Radości i Dobrych Rad. Jeśli to się nie uda, na świecie zapanuje totalny chaos. Juster napisał w posłowie, że prezentowana powieść powstała na urlopie, na który udał się wycieńczony intensywną pracą jako architekt. Oryginał wydano w 1961 roku. Ta powstała trochę z przypadku powieść, nie straciła nic na wartości. Oprawa twarda, szyta.