Ktoś wie


Autorka: Lisa Scottoline
Wydawnictwo: Prószyński

 

 

Kolejna na naszej liście książka amerykańskiej autorki ponad trzydziestu powieści, laureatki Nagrody Edgara, to połączenie thrillera psychologicznego z powieścią obyczajową (poprzednio: „Kłamstwo doskonałe” p. 14/18).

Czwórka piętnastoletnich licealistów z Pensylwanii zostaje związana sekretem znalezionego w lesie starego rewolweru. Gdy piękna i przebojowa Sasha na jedno z ich tajnych spotkań zaprasza swojego nowego znajomego, Kyle’a, zazdrosny o nią Julian wymyśla, że ceną przyjęcia do paczki jest zagranie w rosyjską ruletkę. Wszyscy są przekonani, że zrobią mu tylko głupi kawał, bo przecież broń nie jest nabita. Wstrząśnięty tym pomysłem chłopak odchodzi, ale następnego wieczoru wraca i podejmuje wyzwanie, które kończy się tragicznie. Pijani nastolatkowie uciekają z miejsca zdarzenia, a policja uznaje śmierć chłopaka za samobójstwo, do którego skłoniła go przygniatająca sytuacja rodzinna (Kyle i jego mama chcieli w nowym miejscu pod zmienionym nazwiskiem zacząć nowe życie, ale właśnie w prasie ukazał się zdradzający ich tożsamość wywiad z jego ojcem, pediatrą, który trafił do więzienia za molestowanie dzieci).

Po dwudziestu latach trójka z uczestników tamtego tragicznego wydarzenia spotyka się na pogrzebie członka ich dawnej grupy. Allie, główna bohaterka, która cały czas żyje w poczuciu winy i w przeświadczeniu, że nie zasługuje na nic dobrego (co prowadzi do rozpadu jej małżeństwa), chce w końcu poznać prawdę i uwolnić się od dźwigania mrocznej tajemnicy. Jeden z członków dawnej paczki jest jednak bardzo zdeterminowany, aby sekret nie wyszedł na jaw.

Książka podzielona jest na dwie części – w pierwszej poznajemy historie rodzinne bohaterów i wydarzenia sprzed dwudziestu lat (z perspektywy nastolatków i ich rodziców), druga zaś ukazuje dalsze losy bohaterów, pokazuje wpływ wydarzeń z przeszłości na ich obecne życie oraz odsłania kolejne tajemnice. Autorka skupia się na problemie moralnym związanym z winą i karą, ale podejmuje też dużo innych tematów, takich jak mukowiscydoza, depresja, samobójstwo, homoseksualna orientacja dziecka, presja rodziców i podglądactwo, wprowadza też wątki prawnicze oraz związane z kultowym amerykańskim pisarzem Davidem Fosterem Wallace’em  (fascynuje się nim jeden z bohaterów).

Wciągająca, wielogłosowa powieść, pełna poruszających historii, z zaskakującym finałem. Oprawa miękka, klejona. Polecam fanom gatunku.