Zobacz ptaka. Opowieści po drodze


Autor: Jacek Karczewski
Ilustracje: Agnieszka Ciszewska
Wydawnictwo Poznańskie

 

 

Trzecia książka Jacka Karczewskiego, przyrodnika, aktywisty, pasjonata i popularyzatora ornitologii, to znakomity przewodnik po ptakach, który – jak pisze autor we wstępie – „ma nie tyle pomóc je rozpoznawać, co… zobaczyć”.

Barwnie portretuje pięćdziesiąt gatunków ptaków, które można spotkać w mieście, nad wodą, na wsi i w lesie (według tych miejsc podzielna jest książka). Ptasie opowieści przeplatane są tekstami zatytułowanymi „Po drodze”, które poruszają tematy dotyczące relacji ludzi z ptakami i przyrodą. Autor z polotem opisuje sylwetki, temperament, osobowość i zwyczaje ptasich bohaterów. Przytacza związane z nimi przysłowia, mity, legendy, utwory i anegdoty, szuka ich śladów w literaturze, sztuce, muzyce, religii, tradycji ludowej oraz historii.

Opowiada m.in. o uroku osobistym pliszki siwej, prawdziwej wiercipiętki, która „porusza się jak miniaturowa primabalerina, ciągnąc za sobą długi, niespokojny ogonek”; inteligentnych, wszędobylskich i przedsiębiorczych srokach w czarno-białych mundurkach (rozprawiając się przy okazji z wieloma mitami na ich temat); romantycznych kawkach, które są sobie wierne, mają też wyjątkowe poczucie wspólnoty, np. dzielą się jedzeniem i adoptują osierocone pisklęta; bujnym życiu towarzyskim wróbla, „najbardziej ludzkiego z ptaków”; pewnej siebie bogatce – królowej karmników i prawdziwej pogromczyni owadów; szczygle, ulubionym ptaku artystów i malarzy, za którym „ciągnie się aura życzliwej radości”. Dowiemy się też, dlaczego kaczkom zimą nie zamarzają nogi, co było inspiracją dla autora piosenki „Jaskółka uwięziona”, dlaczego samiec kosa ma żółty dziób, czy powinno się dokarmiać ptaki. Na końcu każdego rozdziału znajdują się podpowiedzi: gdzie i kiedy patrzeć, czego wyglądać oraz czego nasłuchiwać.

Książka wzbogacona jest pięknymi, żywymi akwarelami Agnieszki Ciszewskiej. Zawiera indeks oraz bibliografię. Oprawa twarda, szyta. Wspaniała lektura. Szczególnie polecam.

Poprzednio prezentowaliśmy: „Noc sów. Opowieści z lasu” p. 10/20.