Alaska. Przystanek na końcu świata


Autor: Damian Hadaś
Seria Podróżnicza
Wydawnictwo Poznańskie

 

 

Debiut książkowy Damiana Hadasia, wałbrzyszanina, który przeprowadził się do rodzinnego miasta swojej żony, Anchorage na Alasce, gdzie wspólnie prowadzą firmę zajmującą się organizowaniem wycieczek.

Autor dzieli się swoimi doświadczeniami związanymi z życiem w tym miejscu. Pisze o ekstremalnych warunkach pogodowych, sposobach mieszkańców na zimową chandrę, cudach natury, wyścigach psich zaprzęgów, systemie edukacji, rytuałach i legendach rdzennych mieszkańców, trudnej historii Alaski, gorączce złota, ropie, zmianach klimatu, zagrożeniach oraz problemach mieszkańców.

W tym największym, najdzikszym i najrzadziej zaludnionym stanie Ameryki zimą po chodnikach trzeba chodzić w butach z kolcami, a na wędrówki zabierać ze sobą sprej na niedźwiedzie. Dostęp do wielu części Alaski ogranicza się do transportu powietrznymi taksówkami, pielęgniarki dostarczają szczepionki przeciwko COVID-19 przy pomocy skuterów śnieżnych i psich zaprzęgów, na ulicach miast odbywają się nietypowe wyścigi, np. wychodków, nikogo też nie dziwi widok spacerujących po mieście łosi, które mogą np. wziąć prysznic pod zraszaczami do trawników albo zablokować drzwi wyjściowe, co jest powszechnie akceptowanym usprawiedliwieniem w wypadku spóźnienia się do pracy lub szkoły. Stałą częścią alaskańskiej rzeczywistości są trzęsienia ziemi, wybuchy wulkanów, noce polarne czy też dzikie pożary lasów (w 2019 roku było ich prawie osiemset).

Autor zabiera czytelników do parków narodowych, miast leżących w otoczeniu imponujących gór, odizolowanych wiosek, miejsc przyciągających miłośników dzikiej przyrody, zorzy polarnej, wędkarstwa czy wycieczek rowerowych. Pokazuje najpiękniejsze drogi, niekończące się lasy, lodowce, górskie jeziora i słynne punkty widokowe. Opowiada historie mieszkańców, zarówno tych z przeszłości, jak i współczesnych. Porusza też temat dotyczący bohatera książki i filmu „Wszystko za życie”, Christophera McCandlessa, którego kultowa postać przez większość mieszkańców Alaski jest dość negatywnie odbierana z powodu nieodpowiedzialnych wypraw osób chcących powtórzyć przygodę Chrisa i próbujących dotrzeć do wraku autobusu. W 2020 roku została podjęta decyzja o usunięciu zdewastowanego Magicznego Busa i przeniesieniu go do Muzeum Północy.

Książka wzbogacona jest kolorowymi fotografiami. Zawiera przypisy. Bardzo ciekawa, napisana lekkim stylem opowieść znakomicie przybliżająca Alaskę, pokazująca jej złożoność, a także uroki i trudy życia na niej. Oprawa twarda, szyta. Gorąco polecam.